ANTEATER - Ve světě nekašírované rockové energie (rozhovor)
Jako čtyřicátníkovi už se mi dlouho nestalo, abych zašel na klubový koncert, od neznámé kapely vlastně skoro nic nečekal, a nakonec odcházel poměrně nadšený. Doba, kdy člověk chodil do klubů tzv. na blind, u mne skončila dost možná s minulým stoletím.:-) Jenže pak mne z té letargie něco přeci jen probudilo. Ničím nezakalený proud pozitivní rockové energie byl totiž vlastní vystoupení velmi mladé trojice ANTEATER, kterou nyní považuji za kapelu plnou příslibů. Bytelná hráčská výbava, neotřelý hlasový fond zpěvačky a v neposlední řadě zejména chytlavé skladby, to všechno mělo potenciál přitáhnout k této koncertní/klubové skupině nové posluchače. Rozhodl jsem se tedy pro naše stránky vyzpovídat front-woman Andreu.
Máte teď čerstvě na kontě třískladbové EP „Other Worlds“ vydané vlastním nákladem, ale ještě než se k okolnostem jeho vzniku dostaneme, můžeš nejprve trochu představit kapelu? Jak dlouho fungujete, v jakém složení, a co máte zhruba za sebou?
Dohromady jsme se dali v lednu roku 2018, to už jsme se poměrně dlouho znali z našich předchozích kapel, kdy jsme odehráli i pár společných koncertů. Hrajeme ve třech, já (Andrea) zpěv a basa, Jindra - kytara a Honza - bicí, samply. V roce 2019 jsme se účastnili třech hudebních soutěží, přičemž v soutěži Múza a Strahov Open Air Band Contest jsme vyhráli první místo. Ve stejném roce jsme byli ještě finalisty soutěže Planetrox, jejíž finále se konalo na Rock For People a byla to skvělá zkušenost, super večer, na který hrozně rádi vzpomínáme, i když jsme nevyhráli.
Název ANTEATER znamená v překladu mravenečník, není to trochu zvláštní? Má tohle exotické zvíře nějakou spojitost s hudbou nebo postojem vaší kapely? Jak mají tento název v souvislosti s vámi posluchači chápat?
Název to zvláštní trochu je, hlavně pro pořadatele - občas nám jméno na plakátech zkomolili. Jinak máme slabost pro zvířata všeho druhu, zvlášť ta bizarní. Mravenečník je poměrně svéhlavé zvíře, co jsem tak četla, nezalekne se ani kdejakého predátora. Takže když se tak zamyslím, možná to trochu vystihuje to, jak se v kapele pereme s překážkami, které nám osud občas hází pod nohy. :)) Je to také skvělý námět na cokoliv - od merche, plakáty, až po vtípky na FB. Jen v našich písních se zatím žádný neobjevil...
Na vašem bandzone profilu máte v záhlaví uvedenou škatulku alternative-rock, což je obvyklá značka, za kterou svou identifikaci většinou schovávají hudebníci, co rádi mlží a nebo nechtějí dávat zas až tak najevo svou sounáležitost s tím starým rockem. Po pravdě, myslím si, že vás nějaké škatulky vůbec nezajímají a prostě chcete hrát v rámci možností moderní rockovou hudbu, dostatečně syrovou, ale i chytlavou, je to tak?
Ano, je to tak, škatulky a styly nijak moc neřešíme, stejně tak neřešíme trendy. Hrajeme, co nás baví, jak to v tu chvíli cítíme. Inspiruje nás i to, na čem jsme vyrostli. Někdy přinese někdo nápad do zkušebny a má vizi, ta se ale úplně změní tím, jak ji začneme hrát všichni společně. Každý přidá to své. A to je to, co mě na tvorbě s kapelou baví, jak to každý z nás cítí jinak a přece z toho většinou vzejde věc, která nás všechny baví.
Jste tedy team. Jaké styly a kapely vás vlastně nejvíc berou a inspirují? S čím jste začínali a co vlastně poslouchají ANTEATER nyní? Zaujalo vás něco v poslední době?
Zásadní je pro nás asi většina kapel, co hrála nebo vznikla v devadesátkách. Od NIRVANY, SOUNDGARDEN, přes PANTERU, RAGE AGAINST THE MACHINE, ale i třeba THE PRODIGY. To jsou naše stálice. Z těch současných nás pak hodně baví HIGHLY SUSPECT, ROYAL BLOOD, DEAD SARA nebo TWENTY ONE PILOTS. Líbí se nám tvrdý kytary, ale i elektro. Někdy, když potřebuju trochu nakopnout múzu pro vytvoření zpěvové linky, tak si pouštím i Lanu del Rey.
Za těch několik let existence jste si rozhodně neodpírali možnost zahrát si živé koncerty, což je velmi dobře. Co pro vás znamená živé hraní a jak si představujete ideální koncert?
Živé hraní je ventil, všeho, co se v člověku nastřádá, ať je to to dobrý nebo to špatný. Prostřednictvím našich písniček a songů předáváme naše postoje, názory, ale i emoce. Textama nikomu nic nediktuji, ať si každý téma přebere po svém. Koncert také krásně odhalí, jestli se nová píseň ujme nebo ne. Ideální koncert je, když ti lidi předají zpátky energii, kterou ze sebe vydáš. Když reagují nejen na jednotlivé písně, ale i pasáže v nich. A je jedno jestli jich bylo 500 nebo 30. Když po koncertě přijdou a řeknou, že se jim to líbilo a příště přijdou zase.
Tři roky před aktuálním EP „Other Worlds“ jste již nahráli několik skladeb ve studiu. Můžeš nějak popsat tehdejší demáč, ten, na kterém mne posléze zaujala skladba „Into The Wild“? Kde tahle nahrávka vznikala a co bylo hlavním důvodem její realizace?
V roce 2018 jsme nahráli ve studiu ve Kdyni tři jednotlivé singly live (tzn. celá kapela naráz, pak jsme dotočili nějaké kytary a zpěvy). Jednalo se o první pokusy a přesto si myslím, že se nám i díky soundmistrovi Vaškovi Váchalovi povedlo do nahrávek dostat naši koncertní energii.
EP Last Chance jsme nahráli v klatovském Ex-Aviku (jednalo se o výhru z Múzy), tam už jsme zvukově tak spokojeni nebyli. Potřebujeme trochu více tzv. špíny :)) „Into the Wild“ je jedna z našich nejstarších písní, původně jsme ji hráli na koncertech jen instrumentálně. Později přibyla zpěvová linka a stala se z ní jedna z oblíbených písniček na koncertech. To vše bylo důvodem, proč jsme ji chtěli ve studiové verzi.
Jak už si zmínila, absolvovali jste rovněž talentovou soutěž Múza v plzeňském Divadle Pod Lampou, dokonce jste ji nakonec i vyhráli. Jaké máte na tento úspěch vzpomínky a jak dalece vás ve vaší cestě posunul?
Vyhráli jsme první místo poroty a dostali se navíc i do diváckého finále. Na všechny večery vzpomínáme hrozně rádi, každý měl svou atmosféru, ale asi nejlepší koncert jsme odehráli právě na diváckém finále, kdy z nás všechno už spadlo. Pořadatelé a všichni kolem byly skvělý, v Divadle Pod Lampou hrajeme hrozně rádi, právě i díky přístupu lidí, kteří tam patří.
Jaké mají ANTEATER vlastně cíle? Ať už ty v rámci světa snění, tak ty bezprostředně reálné a současnosti nejbližší? Na co se třeba může váš fanoušek těšit v příštím dejme tomu roce?
Hlavním cílem je teď tvorba nových věcí, ať už kvůli budoucímu nahrávání nebo i koncertům. Začátkem nového roku bychom rádi odjeli sérii koncertů, kde bychom představili nejen stávající EP, ale právě i nové songy, abychom si prověřili, jak si u lidí stojí. V plánu je také nový merch. Asi jako každá kapela máme sen odehrát koncert s nějakou naší oblíbenou kapelou, ať už z ČR nebo zahraničí, případně si zahrát na větším letním festivalu.
Můžeš nyní vaši třípísňovou EP kolekci představit? Kde skladby vznikaly, s kým jste je nahráli a o co jste se v nich snažili? Myslím, že zvukově jde rozhodně o posun správným směrem, k větší atraktivnosti a profesionalitě. Proč jste nahráli pouze tři songy? Kolik skladeb mají ANTEATER v zásobě nyní?
Na skladbách jsme pracovali s Thomem Frödem prakticky od února tohoto roku, kdy jsme vybrali právě tyto tři věci a následně je zkoušeli a překopávali ve zkušebně. Singly „I Can Save You“ a „Otherside“ znají lidi (i když v jejich starších verzích) z koncertů, „Birds on the Breeze“ je pak úplnou novinkou. Koncem dubna jsme je pak nahráli ve studiu Golden Hive u Amáka. Během léta pak probíhala postprodukce u Thoma ve studiu - všechny ty elektrozvuky apod. My sami jsme s výsledkem moc spokojení, myslím, že je tam přesně zachycena ta energie, která je pro nás typická na koncertech. Se zvukem jsme si dali větší práci a nebrali hned první pokus, vraceli jsme věci, upravovali a ladili více detaily. Nebráníme se moderním věcem, elektru a samplům a různým novým technickým možnostem…, ale ten základ našeho soundu pro nás bude vždy ten klasický těžký lampový zesilovač a klasické nástroje.
EP považujeme za takové opravdové představení naší kapely. Je to pozvánka do našich světů, které dokáží být jemné, ale i temné a naléhavé. Je to předzvěst toho, co bude následovat a čeho se chceme v budoucnu držet. Sami jsme si chtěli na třípísňovém EP ověřit, jak nám celá spolupráce sedne a co na ni poví lidé.
Sklidili jste na nahrávku již nějakou odezvu, ať už ze strany posluchačů či kritiky? Jak vůbec hodnotíš křest vašeho EP v pražském Rock Café?
Na EP i klip máme zatím samé kladné ohlasy, za což jsme moc rádi. Jsme rádi, že se lidem líbí a že se konečně můžeme světu představit takový jací jsme a za čím si opravdu stojíme.
Křest, i když se o něj v pravém slova smyslu úplně nejednalo (EP vyšlo pouze elektronicky), byl jedním slovem super. Myslím, že to byl přesně ten ideální koncert, na který jsi se ptal. Hrálo se mi skvěle, lidi byli výborní a jen škoda, že to tak rychle uteklo…Všichni, co přišli, vytvořili neopakovatelnou atmosféru a za to jim patří velké díky. Stejně tak Thomovi, který se statečně ujal našeho křtu-nekřtu a kapele DIRTY BLONDES, že nás pozvali. Bylo to takové krásné završení celého toho procesu tvorby a nahrávání, které započalo prakticky v únoru tohoto roku.
Patříte ke kapelám, které si chtějí všechny věci dělat po svém a nebo myslíš, že si umíte nechat poradit? Ohledně studiové práce, můžeš říct, s kým byste chtěli někdy pracovat a naopak, s kým se vám dosud dobře pracovalo?
Poradit si necháme, pokud cítíme, že změny jsou pro nás přirozené a budeme se v nich cítit dobře. Nechceme dělat nic, čemu nevěříme, to by nám dlouho nevydrželo. Jako ideální spolupráci a propojení hudebních světů vnímám právě naši spolupráci s Thomem. Některé věci jen doťukl a jiným dal tu pravou tvář, že jsme se kolikrát plácli do čela a řekli si: „No jo! To je ono!”
Dlouho jsme také mluvili o nahrávání právě ve studiu Golden Hive, protože Amák je prostě mistr zvuku a má tam tu správnou devadesátkovou špinavost, kterou jsme chtěli.
Vaše kapela pochází z Klatovska, nyní jsem si ale všiml na profilu změny. Je tam čerstvě uvedeno, že je vaší základnou Praha. Důvody této změny jsou pravděpodobné, odhaduji, že jde o potřebu být blíže „centru dění“, můžeš k tomuto přesunu něco říci?
Pro kapelu je určitě v mnoha ohledech výhodnější, když je v Praze (kvůli koncertům, spolupracím, kontaktům...). První byl v Praze Honza, pak jsme to začali zvažovat i my s Jindrou. Sehnali jsme zkušebnu, práci a přesun ze Šumavy do Prahy byl dokonán. :)
Co máte v plánu v nejbližší budoucnosti? Není třeba na cestě nějaká příprava velké desky či dokonce smlouva s nějakým, třeba klidně i menším vydavatelem?
Máme rozděláno několik songů, které by mohly tvořit základ pro naši první desku. Rádi bychom na ni opět spolupracovali s Thomem, protože, jak jsem zmínila, ta spolupráce nám sedla. Čekání na nový materiál bychom pak chtěli zkrátit natočením dalšího klipu z EP „Other Worlds”. Původní plán byl oklipovat všechny tři singly, tak uvidíme, jak mu dostojíme. V novém roce (snad situace dovolí) odehrajeme koncerty a pak některé letní festivaly.
Na závěr si dovolím vzkaz nejen pro naše fanoušky: choďte na koncerty, podporujte živou muziku, atmosféru živého hraní sledování YouTube nenahradí.
03.11.2021 | Diskuse (2) | Stray janpibal@crazydiamond.cz |
DarthArt | 04.11.2021 11:53 |
Jojo, má to tu jiskru, co mě poháněla v devadesátkách. Až bude album nebo koncert v dosahu, nebudu váhat. Nějak se daří - to možná i letos přispěju do redaktorského žebříčku :) |
Tomáš | 03.11.2021 16:24 |
Viděl jsem je právě na křtu v Rock Café, vůbec jsem je neznal a SUPR! Poctivý tvrdší rock, lehce garage feeling. Zpěvačka je fakt živel. Velice civilní, poctivý výkon s plným nasazením. Za mě slušný oddíl |
SOUVISEJÍCÍ
ESAZLESA - Lidská stránka je v kapele to hlavní (rozhovor s Ondřejem Helarem)
HYPNOS - Příchod s pozitivním poselstvím (rozhovor)
MANON MEURT - O vnímání přírody a radikalitě ve zvuku (rozhovor)
RAVENOIR - Nebýt jen ovečkou stáda (rozhovor)
POVĚTROŇ - Album jako malé vítězství (rozhovor)
ACID ROW - Euforická jízda z neandrtálu (rozhovor)
THE CORONA LANTERN - Metalová temnota jako osobní postoj (rozhovor)
EPILOG - Hity, kytary a Lovecraft (rozhovor)
SCARS OF THE INSANE - Cestou zdokonalování a otevřenosti (rozhovor)
THE DRAIN - Stále optimálně staří pro rock n´roll (rozhovor)
ELBE - Uprostřed ticha jesenických hor (rozhovor)
THE.SWITCH - Budování je podstatné si užívat (rozhovor s Majkláčem)
TITANIC - Rychlé ohlédnutí za minulostí (rozhovor - 1.část)
MALOKARPATAN - Okouzleni aurou života císaře Rudolfa II. (rozhovor)
DIRTY BLONDES - Začátek druhé etapy (rozhovor s Tomem)
MISFOLDED - Priorita je, dát hudbě co si žádá (rozhovor)
DIRTY BLONDES - Pečlivě hýčkaná svoboda (rozhovor)
NEUROTIC MACHINERY - Nehodláme ustrnout na místě (rozhovor)
JOHNNY WORE BLACK - Písně s řadou odstínů černé (rozhovor s Jayem)
NECROCOCK - Dobrou bipolární noc (rozhovor)