BASINFIREFEST 2022 - Spálené Poříčí, 23.-26.června 2022
Po pěti letech ticha znovu v plné síle ožil
Basinfirefest konaný tradičně na louce na návrší poblíž
západočeského městečka Spálené Poříčí. Prostředí akce lze nazvat v našich
končinách originálním, neboť oplocená travnatá plocha a
příroda doslova na dosah areálu pro festy nejsou úplně
tradicí. Už ze soupisky účinkujících bylo patrné, že nový
pořadatel (Obscure) si klade za cíl přetvořit podnik na stylově
vytříbenější a různorodější akci, tedy nabídnout návštěvníkům program se spoustou aktuálních
zahraničních štik, tak podnětných českých
kapel včetně těch z mladší generace (INNERSPHERE, STELLARIS, HENTAI CORPORATION,
ACID ROW a další), které svou tvorbou nezapadají k stále
se opakujícím jménům, masově vyhledávaným příznivci zdejšího pivního venkovského kvazi-rockerství. Je třeba říct, že mnozí ve svých odpoledních časech obstáli. Návštěvnost celé
čtyřdenní akce, pohybující se zhruba nad hranicí dvou tisícovek
příchozích, však ukázala, že reforma bude pro nové pořadatele
během na trochu delší trať. Předpokládám, že se s tím však počítalo. Osobně jsem měl tedy možnost si
vychutnat spoustu skvělých vystoupení od atraktivních jmen
zahraniční i tuzemské scény, a to v prostředí, které mělo
opravdu daleko k přeplněnosti a nepohodlí. Vždyť kdy se vám
stane, že během koncertu SAXON projdete až do předních
řad?
K účinkujícím. Hned první večer
jsem měl možnost porovnat dvě zasloužilé české grupy. Zatímco
drtivý thrash metal od mladoboleslavských DEBUSTROL ukázal, že má pořád svou
relevanci, to v případě FERAT, věnujících se zde pouze své
„bigbítovější“ tvorbě z osmdesátých let, jsem shledal, že
ani sebelepší sólový kytarista (v tomto případě Dan Krob) písním nepomůže, když se
jedná o vyložené hlouposti. U DEBUSTROLU se výrazně těžilo z prvotiny „Neuropatolog“, takže osvědčené fláky jako „Protest“, „Údolí hádu“ nebo „Antichrist“ rozhodně nechyběly, potěšilo i zařazení songu „Svět co zatočí s tebou“, který se od thrashové formulky bez kompromisů lišil dnes, stejně jako v časech vydání. Znaje od FERAT pouze desku „Rainhold“, prostě asi nedokážu jejich starší heavy bigbítovou etapu docenit.
Krefeldské BLIND GUARDIAN zde poměrně zásadně zradil zvukař, jejich set sice nepostrádal nadšení a entusiasmus, což bylo ostatně na samotných muzikantech znát, ale i tak působil po zvukové stránce velice matně. A přitom by bylo opravdu co zvučit, co hrát i co poslouchat. Je to velká škoda a prakticky největší zklamání svého druhu na této akci, zvlášť když byla ten večer přehrána celá deska „Somewhere Far Beyond“ z roku 1992, slavící zrovna třicetileté výročí, a navrch ještě parádní kusy jako „Into The Storm“, „Welcome To Dying“, „Mirror, Mirror“ a „Valhalla“. Monolitické zlo BELPHEGOR nepatří ani v metalovém extrému zrovna mezi nositele svěžího přístupu a originality. Daleko lépe pro mne vyzněly o den později charismatičtí Řekové ROTTING CHRIST, pod horoucím charakterem jejich vystoupení by snad chytly plamenem i všechny chrámy Meteora, a v sobotu pak rovněž uhrančivá show VLTIMAS samozřejmě v čele s ďábelským kazatelem Davidem Vincentem. Ti vlastně zahráli skoro celou debutovou desku, neboť dvojku stále nemají.
Holandská EPICA nabídka sice špičkovou zpěvačku a precizně vyšperkované koncertní provedení, ale na druhou stranu jsem si akorát potvrdil, že jejich hudba pro mne neznamená nic víc než bezobsažné prázdno. Skvostné nic. Jsem však rád, že jsem mohl jejich načechrané show přihlížet a v klidu si utvářet názor. K zatuhlému, nikoliv však nepříjemnému snění a přemítání jsem si v průběhu jejich koncertu časový prostor našel. Pražská GAIA MESIAH v pátek překvapila skvělým zvukem, mistrnou sehraností a přebujelou touhou zpěvačky po nekoordinovaném pohybu (asi jakoby chtěla rozšlapat v poli co nejvíce hlávek zelí). Fascinoval zvuk kytary ve stylu Zacka De La Rochy a hravý groove, který posouval kapelu mezi nesnadno zařaditelné projekty. GAIA MESIAH vlastně vyzněla lépe než celá řada zahraničních hvězd a z toho, co jsem měl možnost vidět od českých zástupců, šlo zřejmě o nejnabušenější set festivalu.
Srovnání mezi německými heavy klasiky GRAVE DIGGER a ještě o něco zkušenějšími Brity SAXON vyznělo z mého pohledu jednoznačně ve prospěch Byfordovců. Zatímco GRAVE DIGGER se nepouštěli do žádných větších akcí a odehráli rzí zdařile prolezlý heavy metal, který chvíli oblažoval nostalgií a zároveň také místy budil úsměv, SAXON nabídli prostě větší množství rockové uvolněnosti a celkové přidané hodnoty. Za ojedinělé průtrže mračen se totiž pátečním headlinerům SAXON dařilo vystřihnout plnokrevný výstup, který by se dal z poloviny označit visačkou „rock´n´roll made in 1980“ a potěšit tak všechny věrné, které ani proudy vody padající setmělou nocí (na hlavy necelé tisícovky vytrvalců) neodradily od sledování jedné ze stěžejních formací NWOBHM. Je s podivem, jak to podobně letité kapele stále hraje a jak působí zcela bez křeče. Těžiště setu samozřejmě vězelo na skladbách z nejslavnějšího albového triumvirátu „Wheels Of Steel“, „Strong Arm Of The Law“ a „Denim And Leather“, ale zazněly i pecky jako „Dogs Of War“, „Crusader“ nebo balada „Broken Heroes“ věnovaná všem hrdinům na Ukrajině. Marná sláva, SAXON jsou (v sestavě Byford, Quinn, Scarratt, Carter a neskutečný veterán u bicích Glockler) stále velká mašina!
Srovnání mezi česko-slovenskými rachotílky MALIGNANT TUMOUR a ČAD bych vyhodnotil zhruba na remízu, neboť co jedni naženou natlakovaností a fuck off přístupem, to druzí záhy mohou stahovat nadhledem a smyslem pro humor. Vyrovnaná dvojice navádějící svůj rock´n ´roll nebezpečně blízko hranice metalu a punku prostě zahrála pohodové sety. Největším zjevením z nepříliš okoukaných kapel se v sobotu ukázala být moldavská skvadra INFECTED RAIN se zpěvačkou Lenou Scissorhands ve svém čele. Jejich výstup považuji za naprosto suverénní ukázku moderního groove-metalu, jenž dokázal přikovat nasazením i střídáním tvrdých momentů s melodičtějšími. Ach ten náboj a ten zvuk....
Na rozdíl od
ukrajinských JINJER se mě právě INFECTED RAIN jevili jako
posluchačsky přívětivější záležitost, do které se je
schopen dostat i stylově nevyhraněný posluchač tvrdé hudby, tedy nejen
příznivec djentu, progu a moderny. INFECTED RAIN hnalo potřebné srdíčko a tak působili velmi upřímně a autenticky, nemluvě o tom, že do programu vnesli trochu toho modernějšího koření. Rovněž JINJER bodovali
precizním provedením, tedy až na to, že působili o dost více
odměřeně a svým způsobem i rutinně, a taky se jejich skladby stran melodií dají prostě obtížněji poslouchat.
Vtipálci STEVE N´SEAGULLS odlehčili terén netradičním podáním notoricky známých pecek metalové historie, zatímco po nich vystupující němečtí vokalisté VAN CANTO platili dost možná za největší zbytečnost celé festivalové soupisky. Opravdu má někdo stále zájem o podobné revivaly? Slovenská TUBLATANKA má u nás stále spousty fanoušků ještě z časů společného státu, což se i zde odráželo na zájmu o jejich koncert a projevy sympatií. Samotné kapele muselo být jasné, že to u nás má prostě dobrý, vždyť zde nekoncertuje poprvé. TUBLATANKU nevidím zrovna každý rok, takže jsem se na jejich program rád podíval a bavil se. I když se Maťo Durinda už málokdy žene do vyšších hlasových poloh, je poznat, že časem prověřené hitovky mají stále svou platnost, za což se návštěvníci kapele odvděčili vytvořením horúcej atmosférky.
Poctu odkazu Chucka Schuldinera uctili jak jeho někdejší spoluhráči, zde vystupující pod značkou DEATH TO ALL, tak německá tech-deathová bestie OBSCURA. Obě kapely měly zcela odlišné podmínky a prostředí svého koncertu, protože zatímco Hoglan, Digiorgio a spol. zahráli na větší z obou stageí až za tmy (jako jedni z headlinerů celé akce) a přehráli vyvážený průlet tvorbou DEATH, tak OBSCURA o den déle na druhém pódiu v horkém odpoledni poutala pozornost milovníků nevázanosti a metalové progrese skrz svou komplikovanou tvorbu. Víte co? Podobná hudba to naživo nikdy nebude mít snadné. Vystoupení MOONSPELL začalo sice trochu ledabyle, ale postupem několika skladeb ohromně narostlo. Nakonec jej hodnotím jako jedno z vůbec nejlepších na celém festivalu. Šlo o strhující zážitek, kde Portugalci těžili především ze svých hitovějších okamžiků diskografie a užívali si přízeň tuzemských milovníků temného metalu. Jediné co tak trochu narušovalo zcela bezchybné provedení koncertu Ribeirovců, nakonec bylo přeci jen denní světlo.
SODOM odehráli nejlepší koncert,
jaký jsem od nich kdy zažil (viz video čtyř skladeb). Zcela vážně. Je poznat, že po návratu Franka
Blackfirea a s usednutím tlučmistra Tonyho za bicí soupravu se opět dostavil
obří entuziasmus a chuť oprášit svou největší klasiku. Nepamatuji, kdy Tom Angelripper a jeho kapela
naposledy zahráli hned pět skladeb z alba „Persecution Mania“.
Nešlo však jen o nějaké bůhvíjaké přehrání, byl tam zkrátka
autentický feeling a potřebná zaťatost, jakoby všem bylo znovu pětadvacet. Západ slunce nad překrásnou kopcovitou
krajinou tak proběhl zcela ve znamení „Agent Orange“.
Úplný závěr akce obstaraly tribální zvukové i vizuální scenérie od špektáklu zvaného HEILUNG, jako vždy naplněného rozličně gradujícími rytmy a hlasy více než dvacetičlenného a stále se tak nějak šikujícího souboru umělců. Skandinávci dorazili s dvěma kamiony náčiní, aby představili svůj divošský rituál, kterým se prolínaly nejrůznější mantry a válečnické seance. Zde nešlo ani tak o hudbu, jako o komplexní zážitek s nepostradatelnou vizuální složkou, jakoby se jednalo o divadelní představení. Za sebe můžu říct, že festival byl sice méně navštívený než věhlasnější tuzemské podniky a asi možná i méně než současný pořadatel čekal, po umělecké stránce však šlo o velmi atraktivní metalovou akci. Tímto organizátorům do budoucna přeji, aby se Basinfirefest dlouhodobě ujal na mapě letních festivalů i v jeho novém dramaturgickém zpracování. Po letech ticha přišel zkrátka silný ročník.
Fotky © Jiří Platzer a Zdeněk Piskač, Basinfirefest.
Fotky setlistů SAXON, MOONSPELL, DEATH TO ALL © Mauglí
30.06.2022 | Diskuse (12) | Stray janpibal@crazydiamond.cz |
Mauglí | 05.07.2022 11:50 |
Díky za report, v podstatě vystihuje i moje dojmy. Pohodový fesťák, kde ta menší návštěvnost sice moc nekorespondovala se sestavou, ale díky tomu se zase dalo pohodlně z kteréhokoliv místa sledovat dění na pódiích. Kdo chtěl, šel si užít kapelu úplně před stage, no a pohodáři si zase k tomu mohli klidně lehnout vzadu na trávu, kde všechno slyšeli a kupodivu i viděli. |
Pekárek | 03.07.2022 23:50 |
:-)Jo, na tom všem něco bude... |
Jan Tleskač | 03.07.2022 09:20 |
ten lineup je hrozně divně namíchaný, jakoby chtěl nabídnout všechno od Tublatanky přes Blind Guardian, Suicide Silence až po Death To All. Jestli by možná nebylo lepší zacílit trochu konkrétněji. Tohle se podle mě nemohlo finančně vyplatit, minimálně náklady za kapely musely být dost vysoké. Letos navíc byl festival v týdnu, kdy v Praze hráli GNR, Iron Maiden a Metallica, docela věřím, že dost možnách zájemců z pracovních nebo finančních důvodů už čtyřdenní akci pár dnů potom odpískalo. No a samozřejmě ještě lokalita někde prakticky mimo civilizaci nepomohla, ikdyž třeba autobusovou dopravu z Plzně oceňuju. Obecně jsou lidi prostě shnilí zvednout prdel a někam jít, tím bych to tak nějak celkově zhodnotil :-) |
Prowler80 | 01.07.2022 16:41 |
Chápu, to je v pořádku. |
lukáš | 01.07.2022 15:58 |
Na Blind Guardian jsem byl v KD - Vltavská. Které bohužel už neexistuje. Asi to vyzní blbě, ale na koncertech open air jsem nikdy nebyl. Mám sociální fobii - hodně lidí, atd. Ale i tak mám zážitek z Vltavské - přidávali asi 50 min. |
Prowler80 | 01.07.2022 14:55 |
BG jsou jeho topka.:-) V tom Poříčí a okolí je fakt pěkně. Já tam byl kdys za socíku ve vojenským prostoru. Je to trochu mimo, to je fakt. |
Stray | 01.07.2022 14:35 |
Jak to mám vědět? :-) Neřekl bych. Odchytli mě nezávisle na sobě čtyři čtenáři, příště si vezmu fixu a uspořádám Meet the Greet!:-) Čekal jsem, že na mě bude někdo vychylovat, ale místo toho jsem sklízel gratulace.:-) |
Prowler80 | 01.07.2022 14:21 |
Byl tam Lukáš? |
Stray | 01.07.2022 11:26 |
Chceš asi říct, že Basinfirefest nebude mít návštěvnost nikdy, protože se koná "v zemi nikoho".:-) Přitom já mám zrovna tuhle malebnou oblast hodně rád a dokonce tam k těm Brdům a na Nepomucko jezdím na výlety na kole, určitě k tomu mám větší vztah než k plzeňskému severu. |
avram | 01.07.2022 11:08 |
S tím Spáleným Poříčím se táhne delší dobu takové prokletí. Když ještě býval v Plasích festival Czech Rock block, bývalo tam asi 8 - 10 kapel typu Alkehol, Harlej a podobně, zatímco v Poříčí byly takové kapely taky, ale bylo toho tam mnohem víc plus zajímavé zahraniční kapely. A přesto měl Czech Rock block mnohonásobně vyšší návštěvnost. Dneska jeho místo zaujal Pekelný ostrov v Holýšově. Ale to bych neřešil, holt agro táhne, ať se nám to líbí nebo ne. Ale když srovnám letošní Basinfirefest a Metalfest (objektivně zhruba stejně hvězdné lineupy, jen Metalfest byl melodičtější), tak ten rozdíl v návštěvnosti nedává moc logiku. |