Boomer Space

DARK FUNERAL - The Secrets Of The Black Arts

Když se řekne DARK FUNERAL, vybaví se asi leckomu jména Ahriman nebo Caligula, mně však vždycky napadne především David Parland alias Blackmoon. Švédský kytarista, který nejen že stál u zrodu téhle kapely, ale o pár let dříve sehrál i poměrně důležitou úlohu při formování skandinávské metalové scény. Už od sklonku osmdesátých let se pohyboval ve stockholmském undergroundu, kde po jistou dobu komunikoval s death/blackovými MORBID a zkoušel dělat muziku s Johanem Edlundem, především si ale postavil vlastní kapelu NECROPHOBIC. Té vtiskl specifický hudební ksicht – mix death a thrash metalu, silně protkaný působivými a doslova všudypřítomnými melodiemi. Blackmoon pro NECROPHOBIC složil dvě alba – kultovní debut „The Nocturnal Silence“ a druhou řadovku „Darkside“, na které už ale figuruje jen jako autor a ve studiu se objevil pouze symbolicky.


Duchovně to totiž Blackmoona táhlo k jeho druhé skupině - DARK FUNERAL. Ta využívala v podstatě stejné hudební ingredience jako NECROPHOBIC, byla ale nasměrována daleko více do black metalu. Kapelu spolu s Parlandem založil kytarista Mikael Svanberg, který byl pro temnou hudbu rovněž hluboce zapálený a s černým kovem to myslel až tak vážně, že si svou přezdívku Lord Ahriman hodlal zapsat i do občanky místo civilního jména. To mu sice švédské úřady neumožnily, jinak ale nic nebránilo tomu, aby s Blackmoonem postupně vybudoval jeden z nejlepších blackmetalových spolků všech dob!



Po doplnění sestavy kapela nazkoušela první repertoár, z něhož sestavila playlist pro čtyřskladbové EP „Dark Funeral“, které vyšlo v roce 1994 u Blackmoonova vlastního labelu Hellspawn Records. Zvukově to ještě není úplně ten zabijácký black metal, kterým skupina později proslula, přesto nahrávka nezní špatně a poměrně zdařile referuje o vysokém potenciálu kapely. K zásadním věcem ale mělo dojít hned v následujícím roce, kdy DARK FUNERAL v sestavě Themgoroth (řev, basa), Blackmoon (kytara), Lord Ahriman (kytara) a Equimanthorn (bubny) nastoupili do švédského studia Unisound s cílem stvořit ten nejlepší černý kov, jaký kdy svět poznal!


Zpočátku se věci hodně komplikovaly. Nahrávka z Unisoundu se moc nepovedla a ve studiu panovala podivná nálada – kapela prý byla vystresovaná a producent Dan Swanö přepracovaný, takže ve výsledku nedokázali albu věnovat potřebnou péči. Blackmoon proto původní nahrávku nekompromisně zamítl s tím, že se musí točit znovu a někde jinde. Naštěstí se našla kvalitní náhrada – proslulé studio Abyss, které tehdy bylo poměrně nové a slibovalo tak čerstvý vítr a hlavně originální zvuk. Za debutem DARK FUNERAL ve finále stojí slavný Peter Tägtgren, pro kterého bylo „The Secrets Of The Black Arts“ vlastně jednou z prvních produkčních prací. Navíc měl k černému kovu hodně blízko a dokonce se o něco později setkal i přímo s Blackmoonem v sestavě dočasného projektu WAR.



Opravná nahrávka „The Secrets Of The Black Arts“ se každopádně neuvěřitelně povedla a v podstatě v sobě zhmotnila typické vyznění DARK FUNERAL – jenž v jistém smyslu vycizelovali to nejlepší z Blackmoonových NECROPHOBIC, ovšem intenzivnější a zasazené do výsostně blackmetalových výrazových propriet. Triumfem jsou ale především výborné nápady - díky oněm vůdčím melodiím je každá skladba na albu osobitou jednotkou, kterou si člověk lehce zapamatuje a oblíbí, a mohl by si ji taktéž zahrát snad i na španělku u ohníčku. Přehnaně řečeno. Na druhé straně má deska naprosto pekelný sound, vokalista Themgoroth drásá své hlasivky jak tucet ďáblů dohromady a skvěle sejmuté bubny pod ostatními zvuky působí jako regulérní zemětřesení. Už úvodní věc je nesmírně působivá – hluboký zvuk na hranici slyšitelnosti efektně uvádí titulní kus „The Secrets Of The Black Arts“ plný skvostných melodií a zcela drtivého soundu. Themgorothův temný řev se dokonale slévá s hradbami kytar a vytváří černou, nebezpečnou masu, která bere naprosto vše, co je v cestě.


Téměř každou skladba na „The Secrets Of The Black Arts“ lze označit za jakýsi undergroundový hit. Rozhodně to platí třeba pro „My Dark Desires“, která se objevila už na minialbu a DARK FUNERAL v podstatě proslavila – i ona žene blackmetalovou vichřici na zteč. Uprostřed všech válečných běsů její neurvale působící, zdobná korouhev rovněž disponuje nosným refrénem, který skáče okamžitě do hlavy. Stejně dobrá je i skličující trojka „The Dawn No More Rises“ nebo až zákeřně návyková jízda „Shadows Over Transylvania“, jedna z nejsilnějších skladeb celého blackmetalového hnutí! DARK FUNERAL se na debutové album podařilo dostat opravdu nadprůměrný materiál, i tak si ale vyšetřili místo pro jednu coververzi - předposlední skladbu „Satanic Blood“ od amerických VON. Rozeznáte ji podle jednodušší struktury a absence typických harmonií, do sevřeného celku alba ale zapadá, jelikož i závěrečná „Dark Are The Paths To Eternity“ na ni v pohodě navazuje.



K „The Secrets Of The Black Arts“ byl pořízen i památný videoklip. Je samozřejmě plný typického klišé, jenže k raným DARK FUNERAL, stejně jako všechny ty halapartny, katakomby a hořící pentagramy, prostě patří a video je navíc zpracováno na slušné úrovni, což v black metalu není úplně zvykem. Natáčení v lednu 1996 se už ale neúčastnil vokalista Themgoroth – o půl roku dříve byl nahrazen ostříleným Masse Brobergem z deathových HYPOCRISY, který ovšem ve svém novém působišti začal používat bojové jméno Emperor Magus Caligula. To ale nebyla jediná personální změna. Výměna stráží v DARK FUNERAL stála místo i bubeníka Equimanthorna a čára osudu nedopřála pobyt v kapele ani samotnému Blackmoonovi – někdy po natočení dvou coverů BATHORY na tribute album „In Conspiracy With Satan“ sestavu totiž opustil. Okolnosti jeho odchodu nejsou úplně jasné, šlo ale patrně o osobní konflikt mezi ním a Ahrimanem a také o neshody ve směřování kapely. Blackmoon prý chtěl hrát víc melodicky, naopak Ahriman rychleji a brutálněji, což by koneckonců potvrzoval i sound druhého alba „Vobiscum Satanas“. I to je velmi nadprůměrný počin, stejně jako třetí „Diabolis Interium“, debut ale DARK FUNERAL podle mě nikdy nepřekonali. „The Secrets Of The Black Arts“ je totiž krystalický severský black metal a výkladní skříň stylu, jaká se zrodí opravdu jen párkrát v historii!



26.11.2020Diskuse (27)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

DarthArt
07.12.2020 11:09

Čili jednoduše nestíhal :)

 

DarthArt
07.12.2020 11:09

Hivris: No on právě Blackmoon (nebo Ahriman?) říkal, že když byli ve studiu, dodělával Dan nějaké předchozí věci místo aby se naplno věnoval DF.

 

Hivris
06.12.2020 19:44

DarthArt: jj, je mi jasný, že to přežehlili, ale i tak je tam cítit podstatnej rozdíl. Tu původní verzi bych radši nechtěl slyšet:). Stejně je divný, že to Dan tak nějak zapekl, když ve stejný době udělal v Unisoundu parádní desky DISSECTION, UNANIMATED nebo MARDUK.

 

DarthArt
06.12.2020 13:37

Hivris: No jo, jenže fór je v tom, že to NENÍ ta původní verze z Unisoundu - tedy přesně řečeno, je to ona, ale ošetřená současnou technikou. Ta původní, kterou Blackmoon odmítl, byla ještě mnohem horší. Proto si myslím, že měli na to bonusové cédéčko neupravenou verzi, aby byl vidět ten rozdíl. Tahle upravená varianta má nulovou vypovídací hodnotu.

 

Hivris
06.12.2020 10:40

Díky Mickejovi jsem si poslechl na Spotify i tu verzi z Unisoundu, a oproti Abyssu je taková nevýrazná, víc undergroundová. Pořád je to kvalita, ale není tak ostrá a čitelná. Blackmoon udělal určitě dobře, že se obrátil na Petra Tägtgrena.

 

Prowler80
30.11.2020 12:04

Jo, opomněl jsem odklik:
https://youtu.be/NvS351QKFV4

 

Prowler80
30.11.2020 12:03

Souhlasím a nabízím další z dávných kultovek:

https://youtu.be/NvS351QKFV4

 

DarthArt
29.11.2020 14:27

Prowler: IMMORTAL se skoro takhle hejbou!!

 

Prowler80
29.11.2020 11:29

Takhle se maj hejbat blackmetálisti:

https://youtu.be/EQfidTOTsLo




 

DarthArt
29.11.2020 10:16

Valič: Bratře, rozumím Tvým obavám, ale uvědom si, jak nicotné je udělat chybu pod nějakým blackmetály oproti tomu, kdybys nevhodně formulovat příspěvek pod článkem (svědectvím!) o SVATÉM VINCENTOVI !! Tehdy by byl důvod k zoufání, tehdy by přestávala mít další existence smysl a možná by ani žádná nebyla, protože když se SVATÝ VINCENT naposledy zachmuřil, mělo to za následek obrovská zemětřesení. Naštěstí je SVATÝ VINCENT dobrotivý, jak dobře ví i Tvůj Mistr, moudrý Necrorock, Evangelista, Svědek a Osobní přátel SVATÉHO VINCENTA.