Boomer Space

DOG EAT DOG - All Boro Kings

Když někde zazní jméno John Connor, napadnou mě vždycky dvě postavy. Jako dítě osmdesátek samozřejmě nejdřív hrdina z kultovního sci-fi Terminátor, generál z budoucnosti, který zachrání lidstvo před agresivními roboty. O tomhle Johnu Connorovi se ovšem dneska bavit nebudeme. Zajímat nás bude jeho jmenovec, tentokrát ovšem reálná postava – zpěvák hardcore/skate/rockové kapely DOG EAT DOG. A protože i tahle partička v první půlce devadesátých let bořila zavedené pořádky a zkoušela to v hudbě po svém, hodí se přesně do našeho výročního seriálu.


O DOG EAT DOG se dá říct v podstatě dost podobného jako o již probraných kapelách – i oni patří mezi crossoverové ikony, i oni prosluli mícháním tvrdých kytar s rapovým zpěvem, i oni vzbudili už svým debutem obrovský zájem a prakticky „přes noc“ se stali hvězdami světového formátu. Jenže zatímco třeba CLAWFINGER vyšli jednoznačně z metalu, DOG EAT DOG se formovali v trochu jiném prostředí a jejich muzika je cítit spíše potem newyorského hardcoru a kolečky skateboardů.



Hardcore od Hudson River


Dějiny skupiny se začaly psát v roce 1990 v oblasti New Yorku, přesněji řečeno v sousedním New Jersey. Tam se totiž pohybovala poměrně známá hc/thrash/crossover kapela MUCKY PUP, v jejíchž řadách působili hned tři budoucí muzikanti DOG EAT DOG – basista Dave Neabore a kytaristé Sean Kilkenny a Dan Nastasi. Nové seskupení založili konkrétně Dave se Seanem, protože měli v šuplíku nějaký hudební materiál, který se příliš nehodil k MUCKY PUP. Třetím do party se stal už zmíněný blázen za mikrofonem John Connor, se kterým kapela zatím bez stabilního názvu odehrála první koncert pro pár známých v garáži. Skupinu tehdy provizorně doplnil bubeník Brett, kámoš skupiny Kevin Reilly navíc jednu skladbu oživil saxofonem. Úplnou náhodou se tak v kapele objevil nástroj, který se měl brzy stát jasnou poznávací značkou DOG EAT DOG!


O něco později do sestavy přibyl už zmíněný Dan Nastasi a nový bubeník. Tlučmistrů a vlastně i nájemných saxofonistů se ale u DOG EAT DOG vystřídalo tolik, že je v zájmu duševního zdraví už radši nebudeme dále rozebírat. Daleko důležitější informace je, že zhruba v téhle době kapela natočila dva demáče a jeden z nich se díky Billymu Graziadeimu ze spřátelených BIOHAZARD dostal do rukou agenta vydavatelství Roadrunner, které nabídlo DOG EAT DOG smlouvu. Prvním výsledkem spolupráce se stalo šestiskladbové EP „Warrant“, které ještě nebylo oním kýženým průlomem, váže se k němu ale zajímavá historka. O rok dříve, v půlce roku 1992, totiž glam metalová kapela WARRANT z Los Angeles nazvala své třetí studiové album „Dog Eat Dog“, zřejmě aniž by měla vůbec tušení o začínajících hardcoristech z druhé strany USA. Connor a spol. si to prý ale vzali nějak k srdci a na oplátku svůj první asfalt pojmenovali ironicky právě „Warrant“.



Underground z newyorských ulic


Po vydání EP-čka kapela vyrazila do Evropy předskakovat washingtonským hc/punk klasikům BAD BRAINS, pak už se ale všechno soustředilo na debutové album „All Boro Kings“. DOG EAT DOG na něj složili originální muziku, která si harmonicky sedla s okolní hardcorovou scénou, na druhou stranu ale byla daleko přístupnější obecné veřejnosti. Sice našláplá, ale nijak extrémně tvrdá, s naostřeným kytarovým základem, ale obohacená o skáčkový optimismus, skejťáckou uvolněnost a onen zmíněný saxofon, který nahrávce dodal obrovskou šťávu. Celý tenhle „melting pot“ ve finále ochotně zblajzli nejen vyznavači NYHC a skejťáci, nýbrž i tolerantnější metalisté a posluchači měkčí hudby. Však se také alba po světě prodalo víc než 600 000 kusů!


Základní sestavu Connor, Kilkenny, Nastasi a Neabore už známe, zbývá tedy doplnit, že za bubenickou stoličkou při nahrávání „All Boro Kings“ seděl Dave Maltby. Na drážkách alba je ale zaznamenána také spousta hostů. Saxofonové party natočili hned tři lidé, šest dalších pak obstaralo doprovodné vokály a když si vezmeme, že hlasově se kromě Connora projevovali i Nastasi s Neaborem, huláká na albu skutečně větší než malé množství lidí! Album disponuje kvalitní produkcí i zvukem, přesto má ale silný undergroundový feeling a ty newyorské ulice z něj smrdí na sto honů, nepochybně zcela záměrně.



To nejlepší v prvním poločase


Když se fanoušků DOG EAT DOG zeptáte, kde je poprvé zaregistrovali, většina určitě odpoví – na MTV! Tohle mocné médium kapele skutečně nesmírně pomohlo a klipovky z „All Boro Kings“ měly i na dalších televizních kanálech obrovskou rotaci. Však jde dodneška o jedny z největších hitů kapely. „No Fronts“ i „Who´s The King?“ oplývají naprosto strhujícím rytmem, refrény skočí do hlavy na první dobrou a videa jsou plná typických propriet – snowboardů a skejtů, špinavých ulic i omlácených hydrantů, divokých mladíčků v kraťasech a basebalkách, prostě toho, s čím se identifikují milovníci DOG EAT DOG po celém světě. A na albu jsou obě skladby obklopeny dalšími nakopávacími peckami, takže výbušný efekt funguje o to více!


Prvních pět skladeb na „All Boro Kings“ je vlastně to nejlepší z celé desky. Už prvotní melodie na ságo v úvodní pecce „If These Are Good Times“ parádně odhaluje, o co na téhle fošně půjde. Následují kytary, rap, chvilku ležérní a chvilku divoký rytmus – stejně jako ve dvojce „Think“ nebo v „No Fronts“, která má pořadové číslo tři. I následující „Pull My Finger“ je pořádná atomovka, která eskaluje hned s úvodním riffem, no a o skákačce „Who´s The King?“ snad ani nemusíme mluvit! Dobré věci najdeme i na druhé straně alba, třeba „Strip Song“ je docela zajímavou kombinací ostřejšího hardcore a tahavého saxofonu, na druhou stranu dvě-tři poslední skladby jsou už slabší a malinko se ztrácejí v zapomnění. Album se ale zastaví ve 36. minutě, což je pro tenhle typ hudby naprosto dokonalá hrací doba a ve finále další velké plus desky.



Koncertní tažení


Po vydání „All Boro Kings“ se DOG EAT DOG vydali na triumfální koncertní šňůru, na které sbírali ovace ze všech stran, mimo jiné v roce 1994 v pražském Edenu, kde svůj NY-esprit rozdávali spolu s BIOHAZARD a DOWNSET. O rok později to stejná sestava zopakovala v Lucerně, v dalším roce pak DOG EAT DOG zahráli v Belmondu a léta páně 1999 na památném festivalu Dynamo North Power Jam v Litoměřicích.


Jestli ale chcete atmosféru starých DOG EAT DOG nasát i dnes, podívejte se na kompletní záznam koncertu z originálního Dynama v holandském Eindhovenu. Tam je všechno – skupina s ostrým koncertním soundem v duchu typického NYHC, muzikanti, kteří jsou prakticky celou dobu ve vzduchu, spousta známých i neznámých postaviček, které s kapelou zpívají a skáčou na pódiu, i neuvěřitelný kotel fanoušků, kteří se při hitovkách z „All Boro Kings“ doslova mění na rozbouřený lidský oceán!


14.07.2020Diskuse (10)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

Aldys83
27.08.2020 13:16

Kdyby měl někdo zájem o koupi prvních 4 CD, tak dejte vědět, rád bych se jich zbavil :)))))))

 

DarthArt
23.07.2020 17:40

čubírková: Teď jsem se vrátil z dovolený, takže až zpětně - je super, že si vydání recky takhle sedlo do Tvých jmenin, ke kterými opožděně gratuluju.

 

Hivris
16.07.2020 08:27

Kelly a Hooya: Rád jsem se zmýlil, pánové:-).

 

Kelly
15.07.2020 23:51

Hivris: Já jsem další, koho si nedovedeš představit. Nedávno jsem vezl 15-letou dceru a její kámošku na street dance a DGD mi řvali z repráků. Dcera nos nahoru kámoška: Strejdo, to je super hudba, co to je? Já: DGD, najdi si je na youtube a hned si k tomu dohledej ještě Mucky Pup :-) Pro mě obě kapely těžká kultovka, Mucky Pup jsem si udělal šablonu a stříkal jsem si jejich název na bílá trička a prakticky každému vysvětloval a nahrával na kazety, co že to je za kapelu. Takový mix už si v současné době nikdo neodváží. Škoda.

 

jirka7200
15.07.2020 11:28

NY hardcore jsem měl rád, Mucky Pup byly ikony žánru. Dog Eat Dog mě pobavili klipem a skvělým ságem, který jsem v takové muzice nečekal. Na desce ja však mnoho vaty... další jsem neslyšel, nebo na ten zážitek zapomněl....

 

Hivris
14.07.2020 19:18

Hooya: No záleží na tom, při jaký práci si All Boro Kings pouštíš. Jestli třeba programuješ nebo překládáš, tak to zrovna není pro hudbu dobrá vizitka. Ale jestli kopeš jámu nebo nahazuješ barák, pak ok:-).

 

Jirka Čáp
14.07.2020 18:40

Dog Eat Dog byli tehdy tak oblíbení, že mi jejich origo kazetu se speciální edicí All Boro Kings někdo na vojně ukradl. :-)Loni kapela vydala live verzi tohoto alba.
Fandům doporučuju ještě album Just For Fun Of It kapely All Boro Kings, kde hráli Nastasi, Neabore, Kilkenny a Milnes z Mucky Pup, stejně tak i alba Trim The Fat a Ule Tide projektu Nastasee. A Abychom to měli kompletní, tak Dan Nastasi v současnosti hraje v kapele Kings Never Die společně s Milnesem. Letos vydali EP Raise a Glass.

 

Hooya
14.07.2020 17:35

Hivris: Já jsem přesně ten, koho si nedovedeš představit. :) Zhruba před rokem jsem si ji zcela náhodně pustil a okamžitě si ji oblíbil. Rád ji poslouchám při práci - správně nakopává.

 

Hivris
14.07.2020 12:53

Výborný album, ale pro mě nemá ten správný nadčasový rozměr. Od dneška ho dělí velká časová propast, a moc si nedovedu představit posluchače, kterej si tuhle desku pustí bez toho aniž by na DED vyrůstal. Já si taky občas pustím jen singl z nostalgie...

 

čubírková
14.07.2020 11:39

Na můj svátek taková recka. To je pecka. THNX.

To ságo je u nich prostě boží (znamení). I když je tato jejich ikonická deska very mač, raději mám z následujícího alba skladbu Rocky (klasická vyřvávačka). A pak z dalšího alba skladby Expect the unexpected a In-time..
Jo.. prostě jak rostla kvalita zvuku - tak trochu mizel odér skejtovejch ulic... Sice super, ale tak pro scénu trochu škoda. Jestli mi rozumíte...
Ale každý se nějak vyvíjíme...
Tak jim to nelze mít za zlé...

Ještě jednou dík za informačně nabitou recku, potěšila.