Boomer Space


CENTRÁLNÍ DISKUSE :
Vložit příspěvek
Jméno


Text příspěvku



 

 

Stray
29.04.2020 19:33

DarthArt: Díky za vysvětlení, skvěle vysvětleno. :-) Vlastně mě už ani nemrzí, že to třeba doklepu ve fabrice, představa, že jsem v nějakém "sociálně-kulturním ňaňaňa z více než poloviny ženském kolektivu, který stojí více méně na grantech a kdo jak umí co vokecat" tak z té představy je mi zle! U nás s chlapama zapojíme zařízení, jdeme každej den dělat svou práci, sesbíráme hodnoty, uděláme protokoly, rozebereme to, zanadává se na pravdo-lásku (tam je v podstatě politickej názor jasnej) a jde se domů. :-) Odpoledne klídek, čistá hlava, žádné intrikování a postraní hry s galerijníma píčoidama v baloňácích a šáličkách. :-)

 

Valič
29.04.2020 19:10

Pekárek: Škoda, divy přírody se budu kochat raději ve filmech Russe Meyera. :-)
To téma má přitom obrovský potenciál. Husité měli opravdu rozsáhlý arzenál originálních zbraní. Měl jsem o tom doma knížku i s obrázky. Jen by to chtělo trochu údernější název jako třeba HussiTerror. Taky by to možná šlo narazit na dnešní dobu a dát Žižkovi do ruky aspoň lahký gulomet. :-)

 

DarthArt
29.04.2020 19:01

zdenos: Já bych taky napsal "šroubi".

 

DarthArt
29.04.2020 18:57

Ten nepoměr má podle mě tři hlavní důvody:

1) Technický obory jsou obecně mnohem těžší. Takže se tam nehrnou ti, co chtěj jen "něco studovat" - na technickým by je vyrazili v prvním roce, kdežto v humanitním to můžou okecávat do alelujá. Takže už z principu si vyberou to lehčí.

2) Vidím v tom ještě určitej pozůstatek sametový revoluce - pár let po ní se na dělnický práce a tím i na technický koukalo trochu skrz prsty, jakože dělnická třída a tak. Prostě následek soudružskejch keců. Ty humanitní najednou byly hrozně módní, ale jak do nich mohl vstupovat vpodstatě kdokoli, přineslo to tak spoustu koukole. Na což teď doplácíme těma genderama a podobně. No ale furt je to nejlehčí vystudovat.

3) Na technický věci je prostě málo lidí nadanejch a navíc k tomu nejsou vedený už ani na základkách. A navíc při tý automatizaci je potřeba jakože míň techniků, protože ty mašiny vyplivnou hrníček, aniž by tam musely stát troje ruce. Taková mašina se vyrobí v Číně, vyroběj je tam pro celej svět a nikde už pak není potřeba inženýr, aby tu mašinu vymyslel u nich doma. Samozřejmě to strašně zjednodušuju.

4) A hlavně - dneska musí jít skoro každej na vysokou školu a už se ani nepočítá sw tím, že by ten obor chtěli dělat. Tak se udělá nějakej univerální "Humanitní studia", vysoká škola je v každým druhým okresním městě .... prostě to degradovalo, no. Dřív padala otázka, proč je tolik gymnazistů, když ve finále nic pořádně neuměj, dneska se to posunulo o stupínek vejš. A když se chceš třeba v tý historii něco naučit, musíš si vybírat, na jakou školu půjdeš. Já měl štěstí, naučili mě tam všechno, co k práci potřebuju. Klika.

 

zdenos
29.04.2020 18:49

* šrouby (už končím s příspěvky, nemyslí mi to:))

 

zdenos
29.04.2020 18:48

Jednou jsem byl svědkem takový debaty v restauraci kolem poledne v Dačicích. U vedlejšího stolu bylo asi pět borců v montérkách od barvy, olejů apod. Všichni chlapi (30-50), co denně makají jak šroubi, platí daně, kurví si zdraví jako lakýrníci nebo automechanici.

Jeden z nich vyprávěl, jak velká část jeho výdajů jde na dceru, který 20, a chce učit postižený děcka. Že ona prej celý večery tráví tím, že se učí miliony odborných věcí, je psychicky zdeptaná z prostředí dětí, který to dají člověku psychicky sežrat. Že ona studuje o 106, aby to nakonec dala, vystudovala a uplatnila se. Fort jí musel platit drahou kolej v centru velkýho města.

Všichni kolegové tohoto borce mu říkali, že učitelé jsou přeplácený jak svině, že si nemaj co stěžovat, a co vůbec protestujou o větší prachy, když jich mají jak nasráno. Jak mě bylo toho chlapa líto :)

 

Stray
29.04.2020 18:44

Mě spíš zaráží ten nepoměr v počtech humanitní/ technický vzdělání, přitom Ti co jdou na to druhé, seženou práci prakticky hned a dobře placenou. Já jsem třeba dneska rád, že mám průmyslovku, ono to bylo v tom 88´tým, kdy se přihlašovalo a přemýšlelo co dál, vlastně pragmatický rozhodnutí spíš rodičů než moje, ale vlastně za to děkuju, páč sem byl za ty tři dekády málokdy pracovně plonkovej.

 

DarthArt
29.04.2020 18:36

Zdenos to pěkně shrnul, souhlasím.

 

DarthArt
29.04.2020 18:34

Stray: Dělaj to, co seženou. Přímo v oboru se jich chytne jen pár, jenomže taky jen pár jich o to stojí. Nejvíc absolventů dějepisu jde asi učit, tam se zhruba tak vystřídaj ty stovky za rok, dost jich dělá nějaký příbuzný téma - třeba absolventku dějepisu vezmou do infocentra, protože tam tu historii uplatní a ve výběrovým řízení je to docela dobrej argument. Nebo někam na úřad do odboru kultury. No a spoustě absolventů je úplně jedno ,že nedělaj dějepis, protože na tý škole byli jen kvůli prodloužení mládí.

Ale obecně tohle asi platí u více vysokejch škol - z dvaceti lidí v kruhu to opravdu baví tak pět. A taky jde o typ školy - filozofická fakulta je těžká a učej tam ty největší hlavy, kdežto pedagogickou fakultou proleze skoro každej, takže je tam i spousta pitomců, kterým je úplně jedno co studujou, hlavně že se paří na kolejích. Naučej se nazpaměť a nazdar. Z toho já jsem byl na škole třeba hrozně zklamanej - myslel jsem, že to budou samý takový blázni jako já, budem chodit na výlety, na hrady, debatovat .... a hovno. Zajímalo to tak deset lidí (ze dvou kruhů/tříd).

Kdybych si já dneska mohl vybrat a měl na to schopnosti (což nemám), šel bych dělat řemeslo. Tak po dvou letech bych to střídal s tím muzeem (což nejde) a obojí by mě bavilo. Truhlář asi, to je krásný. Ale hlavně jsem nešika :)

 

Stray
29.04.2020 18:34

On je asi trochu rozdíl, když máš v rámci té fabriky nějaký vlastní nezpochybnitelný obor, nějaké úkoly, na kterých ten chod výroby nějak stojí, a něco jiného je být nějakej hej-hou od pásu, kterého ten jeho úkon naučí za půl hodiny.

 

zdenos
29.04.2020 18:25

*exaktní, související s praxí, která je všeobecně braná veřejností jako vrchol užitečnosti :)

 

zdenos
29.04.2020 18:23

jsou to učitelé na všech typech škol, knihovníci, muzejníci, lidi v památkový péči, průvodci, místní kronikáři, často dobrovolníci mající jiný job. Asi mají historii rádi. Humanitní obory (když nechcete vědy) to budou mít vždy těžký, páč nejsou exkaktní.

Pokud si mám vybrat být např. průvodcem za hubičku, nebo nějaká strojová ždímárna ve fabrice, mám jasno. Tím nechci snižovat ničí práci a ničí zaměření :) jen se mi chtělo humanitní vědy trochu obhájit, a to navíc i třeba souhlasím s tím, že určitě obory jsou dost mimo. Ale to je na dlouhé lokte a po netu se mi to řešit nechce

 

Stray
29.04.2020 18:15

DarthArt: Mě by třeba děsně zajímalo, z čeho jsou ty tisíce absolventů vysokých škol zabývajících se historií a humanitními obory placeni? Kde se třeba uplatní, co je jejich náplní práce a z jakých peněz jsou živi? Já jsem třeba v životě nedělal mimo výrobu, a nikdo by mě ani tím pádem práci mimo výrobu nenabídl, něco, kde by šlo třeba o psaní článků atd., to vím, protože mě pořád strkaj do toho, co člověk dělal dosud, takže nezbývá než zatnout a aspoň nějak se v tom technickém uchytit a bejt tak nějak dobrej, byť je mi jasné, že technické zákonitosti mě lezou do hlavy stokrát míň než věci týkající se lidských příběhů. Nedá se nic dělat, nepřišel jsem na to, jak to změnit a nikdy tomu tak nebude. Zas dělat nějakýho šunta, co za pár šlupek převykládává lidem historii nějakého hradu, to by mě asi taky brzo omrzelo. :-)

 

DarthArt
29.04.2020 17:49

EUROPE - Final Countdown. --- geniální album, jen málo desek je takhle narváno skvělými skladbami

 

Kropis
29.04.2020 17:32

Já to vzdávám, k urážkám se nesnížím, ale už rozumím. Jak říká Spajk, končím rozpravu :))

Joe Satriani - Shapeshifting
Dirty Shirley - Dirty Shirley
Dire Straits - Dire Straits
Dokken - stále objevuji diskografii (vlastně komplet Lynch)

 

Pekárek
29.04.2020 17:27

Valic: Mám za to, že i tak to lze hrát:) a ještě se můžeš kochat krajinou.

 

DarthArt
29.04.2020 17:21

Valič: ;)

 

DarthArt
29.04.2020 17:20

Pokud si myslíš, že historie je pseudoobor a že stovky absolventů ročně jsou příliš, nemá smysl se s tebou o tom dál hádat. Kdybys o tom aspoň něco málo tušil, věděl bys, že těch absolventů je daleko víc a že to už skutečně smysl nedává, ale to je především záležitost vývoje vzdělávacího systému a odklonu společnosti od manuální práce, protože na to teď máme ty stroje.

Dotacema bych nešermoval - v nějaký podobě je pobírá téměř každej a mám pocit, že i ty jsi vystudoval za státní, tedy i za mé (v daních), peníze. Tak to prostě chodí, já zas za něčí jiný.

A nešermuj červeným diplomem, to tady nikoho nezajímá, jak seš ohromně úspěšnej.

 

Valič
29.04.2020 17:20

Já jsem PC hry nikdy moc nehrál, ale asi před patnácti lety jsem dost ujížděl na vyhlazovačkách typu Painkiller, Wolfenstein nebo Bloodrayne. Myslíte, že mě Kingdom Come: Deliverance bude bavit nebo je to zase nějaká chujovina, kde musí člověk nejdřív sedm levelů těžit debilní nerosty, než může konečně někoho zabít? :-)

 

Kropis
29.04.2020 16:05

Buď v klidu Spajku, mám to stejně. Já mám ještě tu výhodu, že když řeknu svůj názor, který vybočuje ze všeobecného proudu tak jsem okamžitě arogantní šílenec, kapitalista, povýšenec a bůh ví co ještě. Přitom a to mi fakt nedá:
1. Moje názory mohou být radikální a je to tak naprosto v pořádku, v téhle superkorektní posrané době je to potřeba jako prase drbání a lidi už by se kurva mohli vzpamatovat. Vidím to dnes a denně.
2. Darth říká, že moje názory jsou bolševické, což je k smíchu, pouze narážím na krásný květnatý dotační systém, kde by se opět tyto pseudoobory neměly šanci uživit v takovém množství. A tady znovu opakuju v takovém množství. NIkde jsem neřekl, že nemají právo na život, ale opravdu někomu přijde normální, aby historii a další pseudoodvětví studovalo stovky lidí ročně? V době kdy nejsou technici, dělníci (mimochodem královsky placení) atd? Na toto jsem narážel, navíc já mám historii rád, dokonce jsem maturoval z dějepisu.
3. Já nechci skončit jako skalní obhajovatel Vávry, ale možná reaguje přehnaně, protože se mu to už několikrát stalo od těchto """"expertů"""". Například byl osočen z podpory nějaké metalové kapely, kde hudebník vyvraždil několik lidí. Byl označen za rasistu atd. A ona to fakt není prdel, když máte rozjetý multimilionový projekt a někdo označí hlavního tvůrce k bojkotu (investoři na toto slyší). Takže v tomto za ním stojím.
4. Opravdu není normální takovéto přednášky vést na akademické půdě. Nejen, že bych z přednášky neodešel, ale já osobně bych se pustil s přednášející do konfrontace, protože tyhle dedukce na vodě fakt nesnáším, a dělal jsem to tak vždy. Nakonec jsem i přesto skončil s červeným diplomem a lidi ze stavárny si mě dodnes pamatují. Univerzita je o svobodě, o vyjádřování názorů a o podrobném rozborů myšlenek, ale proboha na racionálním a ověřeném základě. Vávra nikde netvrdí, že jeho dílo je bezchybné, ale narozdíl od paní doktorky má vše podložené, zatímco paní doktorka nepodložila nic. A její negativní slovní spojení "pravičák" vs. levicový je také normální?
5. Celá její prezentace je ke shlédnutí na youtube a je tam dokonce i vyjádření vedoucího katedry, který se za paní expertku postavil, a to mě opravdu vytočilo. Místo toho aby kriticky zhodnotili odborně nezvládnutou prezentaci, tak začnou napadat Vávru, že reaguje se zpozděním.

Sorry píšu zkratovitě takže to možná působí radikálně, ale myšlenku snad lze pochopit.

 

 

 

 

 

TOPlist