KRVAVÉ LETOPISY - Noc dlouhých nožů: Děsivý slogan v rockových textech (6.)
Asi před čtvrt rokem jsme na stránkách Crazy Diamond otevřeli seriál „Krvavé letopisy“ s cílem mapovat historické události, které ve svých textech popisují rockové kapely. První téma – koncentrační tábory – se nám přitom rozrostlo na pět dílů, až do jakéhosi miniseriálu. Tentokrát to ale chceme zkusit jinak: otevřít určité téma nebo fenomén, stručně vysvětlit, o co se jedná, a pak připomenout skupiny, které jej umělecky zpracovaly. Dnes si vezmeme na paškál téma, které je spíše symbolické, i když má zcela konkrétní historický základ – takzvanou „noc dlouhých nožů“!
Předvěké události
Při vyslovení těchto tří slov si člověk může představit leccos, vždycky to ale asi bude něco nehezkého. Pojmem „noc dlouhých nožů“ se obvykle označují události, při kterých hrají hlavní roli bezohlednost nebo zrada – ať jde o zákeřné politické intriky nebo o krvavé dění, ve kterém umírají lidé. Za takových okolností pojem „noc dlouhých nožů“ vlastně i vznikl – váže se totiž k jedné mytologické události z Britských ostrovů, kdy došlo k nemilosrdné vyvražďovačce mezi dvěma soupeřícími kmeny. Mělo se tak stát (ale zřejmě nikdy nestalo) někdy v 5. století – kmenový vůdce Hengist tehdy měl pozvat k usmiřovacímu rituálu svého protivníka Vortigerna a jeho družinu. Vlastní muže ovšem vyzbrojil noži, které měli uschovány v botách a na vůdcův pokyn je použili jako nečekaný vražedný nástroj. Tato krvavá lázeň vstoupila do literární historie jako „zrada dlouhých nožů“ a stala se inspirací pro pojmenování pozdějších, tentokrát už reálných události.
Skutečná i symbolická hrůza
V jednom případě i stejně krvavých – jako „Noc dlouhých nožů“ totiž nazýváme politickou čistku v nacistickém Německu, kterou na konci června 1934 rozpoutal Adolf Hitler proti svým bývalým kolegům. Konkrétně proti organizaci SA – jakési soukromé armádě nacistické strany, proslulé agresivitou a fanatismem. Mezi běžnými obyvateli Německa i politickou opozicí šířila teror a strach, což Hitlerovi velice pomohlo na cestě k moci, po jejím převzetí ale nezvladatelná SA začala nové diktatuře spíše škodit. Nacistický vůdce se tedy rozhodl odstranit její vedení a v polovině roku 1934 nařídil nemilosrdnou čistku. Oddíly konkurenčních SS v bleskové akci pozatýkaly a popravily generalitu SA, aniž by dotyční věděli, co se vlastně děje. Zároveň s nimi ale byla zmasakrována také řada antifašistů, se kterými měl Hitler a jeho kohorta nevyřízené účty.
Termín „noc dlouhých nožů“ pak najdeme v dějinách ještě několikrát, tentokrát už ale většinou jako symbolické pojmenování politických událostí – ostrých bojů v parlamentu, výměn vlád nebo kontroverzních záležitostí kolem voleb. Ty nás ovšem dnes nebudou zajímat. Spíše se podíváme na onen krvavý a nebezpečný význam sousloví „noc dlouhých nožů“, protože přesně v tomto duchu jej využilo několik rockových a metalových skupin.
Děsivá symbolika
Například australští AC/DC, kteří takhle nazvali jednu ze skladeb na albu „For Those About To Rock (We Salute You)“ z roku 1981. Jejich „Night Of The Long Knives“ se nezabývá historií – kapela spíše uchopila děsivý potenciál daného výrazu a okořenila jím text nesoucí se v chmurné, hororové atmosféře. Hudebně jde ovšem o klasické AC/DC, tedy víceméně rokenrol/hard rock s nabroušenými kytarami a ječivým vokálem.
Výrazně, výrazně škrtivější je „Night Of Long Knives“ od amerických MACHINE HEAD. Přestože album, ze kterého pochází – tedy „Bloodstone & Diamonds“ z roku 2014 – je považováno za slabší v jejich diskografii, zrovna „Noc dlouhých nožů“ je extrémně intenzivní, děsivá záležitost plná agresivního jedovatého vokálu a nepříjemných rytmů. Kapele se tak podařilo dokonale vystihnout náladu textu, který popisuje útok čtyř příslušníků sekty Charlese Mansona (Tex Watson, Susan Atkins, Linda Kasabian, Patricia Krenwinkel) na bezbranné obyvatele kalifornské vily Romana Polanskiho na Cielo Drive, které zde, v noci z 9. na 10.srpna 1969 i s režizérovou snoubenkou, modelkou Sharon Tate nelítostně povraždili, část z nich nožem. V tomto případě je tedy pojítko k názvu skladby zcela evidentní.
Stejný slogan najdeme i na albu „World Funeral“ (2003) od švédských MARDUK. Ti se v textech pravidelně zabývají tématy druhé světové války i nacistického Německa, lyrika skladby „Night Of The Long Knives“ je ale formulována spíše jako pohled do duše nenávistí opilého jedince, který se chystá k útoku s nožem v ruce. Hudebně je to klasická mardukovská rubanice a vlastně i jedna z posledních skladeb natočených ve staré kultovní sestavě – tedy s vokalistou Legionem a vynikajícím blackmetalovým baskytaristou jménem B.War.
Trošku překvapivě najdeme „Noc dlouhých nožů“ i na desce heavymetalového projektu UNISONIC, ve kterém působí dva legendární „helloweeňáci“ Kai Hansen a Michael Kiske. Jde o album „Light Of Dawn“ z roku 2014 a „Night Of The Long Knives“ je zde jedním z nejvíce ceněných kousků, který ve velmi kvalitním textu zpracovává naše téma v tom původnějším významu – tedy uchopení moci za pomoci bezohledného násilí.
Poslední příklad využití známého sousloví bude trochu odjinud, z oblasti spíše jemnější hudby. Před třemi roky využili název „Night Of The Long Knives“ britští rockeři EVERYTHING EVERYTHING pro úvodní skladbu na albu „A Fever Dream“. K písni vznikl dokonce i videoklip a text prý má být jakýmsi varováním před vzestupem neonacismu.
18.09.2020 | Diskuse (0) | DarthArt lubor.lacina@centrum.cz |