Boomer Space

MANTAR - Post Apocalyptic Depression

Německá dvojka MANTAR funguje na scéně již nějakou dobu, ale čas na to si od nich něco poslechnout, jsem si udělal až v případě právě nyní u Metal Blade Records vydaného nového alba „Post Apocalyptic Depression“. Jde o jejich šestou řadovku za třináct let existence a ve svých útrobách dílo uchovává řádně špinavý a neotesaný rockec. Průvodním znakem MANTAR je, dle mého, naprostá ucelenost a v mantinelech jejich zvuku udržovaná nápaditost. Pokud od nich znáte jednu skladbu, pak víte vše podstatné i o celém jejich albu. Tohle byla totiž první věc, která mne během brouzdání jejich přímočarým materiálem napadla.


Nebudu zde mluvit o celé jejich starší tvorbě, protože ji neznám, a tak opravdu netuším, zdali projekt z oblasti Brém a Hamburku za ty roky doznal nějakého vývoje. Ale protože se o kapele kdysi hovořilo jako o projektu, který spojoval prvky sludge s black metalem, pak zjevně asi k nějakému posunu za ty roky došlo. Letos jsem na albu vážně nic blackmetalového nezaznamenal, jen zvířecky neotesanou garážovou rubačku, vykazující se solidní porcí dunivých riffů a také obhroublým vokálním projevem rozervaného Hanno Kländharta, stejně jako siláckými údery do bicí soupravy od jeho parťáka Erinca Sakaryi.



Dvanáct skladeb na ploše pětatřiceti minut utváří ucelený obrázek o projektu, jehož velkou devízou je energie a výrazová kompaktnost. Skladby jako „Rex Perverso“ nebo „Principle Of Command“ mají v sobě všechno, co by podobná garážová jízda mohla vlastnit. Potřebnou ohnivost, hněv a špínu. Položkou, která mne snad nejvíce na této kolekci zvýšila tep, však byla jednoznačně Halsgericht“, která měla punc určité vypalovačky či, chcete li, hitovky z pekla. MANTAR po celou délku nosiče neuhnuli ani o píď a nesnažili se ničím svůj projev obohacovat. Zkrátka surový metalický sludge-rock, který dle mého vykazovat i jistou spřízněnost se současným zvukem norských KVELERTAK, ovšem s jedním ne nepodstatným rozdílem. Zatímco dravých Norů je v kapele hned šest a jejich „punk“ tím pádem nese podobu určité vrstevnatosti, pak MANTAR po celou dobu účinkují jen ve dvojici. V jejich případě jde o velmi neučesané, očouzené a garážově špinavé songy.


Vlastně jde o slušnou desku, u které si však nejsem jistý, jak trvanlivou záležitostí se nakonec může stát. Kapela v podstatě bezprostředně vykládá na stůl svoje trumfy a vy si jí buď za to oblíbíte a nebo ji po krátké době a spotřebování všech předností opustíte. Mám pocit, že koncertně tohle málo barvité pozdvižení může skvěle fungovat.


24.02.2025Diskuse (2)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Tomáš
09.03.2025 14:06

Tak jsem se konečně k tomu dostal a víceméně souhlasím - je to specifická žánrová věc, ale moc povedená. Má to brutální drive (pracoval jsem u toho, a parádně mi to odsýpalo). Taky v tom nic black metalového neslyším, naopak ze začátku alba jsem tam spíš slyšel starší grungové kapely ze začátku devadesátek, a tím myslím ty ortodoxní nemelodické věci jako TAD, MELVINS a pod. Pak jsem tam začal slyšet THERAPY? v jejich dejme tomu prostřední fázi, tj. tvrdý, přímočarý garážový rock, a nakonec i ti KVELERTAK se tam objevili, zejména ta německy zpívaná skladba inspirace nepopře.

 

Cechi
25.02.2025 12:34

Za me je to zatim album roku. Skoda, ze recenzent nezna kapelu a predchozi desky vice. Pak by vice ocenil soucasny progres na novem albu. A ten zvuk!