MASTER´S HAMMER - Ritual
„A ty, zmatený ubožáku, který držíš toto LP ve svých usmolených pazourech, věz, že tímto okamžikem jsi ztracen. Prostřednictvím barbarských zvuků této hudby se nacházíš v Mistrově moci, a znamení rohů vypálené jeho levou rukou a žárem Inferna do Tvé duše Tě bude provázet až do smrti. Otevři oči, hlupáku, protože jsi našel to, co jsi hledal, a naslouchej pozorně!“
Takhle laskavě a mírumilovně přivítali posluchače na svém prvním albu „Ritual“ pražští MASTER´S HAMMER. Kapela, která tehdy v roce 1991 byla už skutečnou hvězdou domácího metalu a která se v následujících letech měla stát dokonce globální undergroundovou záležitostí známou snad všude od Arktidy po Antarktidu. Čím to bylo a jakými ingrediencemi páchne jejich kultovní debut, to si teď zkusme společně rozlousknout...
Mistrovo kladivo
Než v roce 1990 po „Ultrametalu“ dostali MASTER´S HAMMER nabídku na album, měli už za sebou celkem slušnou diskografii – samozřejmě ve formátu „do it yourself“. Rané bordeloidní demo „The Ritual Murder“ můžeme minout a první oficiální vlastní počin „Finished“ se dá považovat za materiál dost ovlivněný švédskými BATHORY, ovšem další nahrávka „The Mass“ je již naprostou klasikou a dá se říct zrozením ojedinělé hudby – black metalu á la MASTER´S HAMMER. Demo napráskané skvělými skladbami i atmosférou pak následovala snad ještě lepší nahrávka „The Fall Of Idol“, těsný předchůdce alba „Ritual“. Lidi v kapele se od vzniku v roce 1987 téměř kompletně vyměnili a v roce 1990 skupinu tvořili kytarista a zpěvák Storm (František Štorm), kytarista Necrocock (Tomáš Kohout), basák Monster (Tomáš Vendl), obsluha tympánů Silenthell (Jan Přibyl) a bubeník Miroslav Valenta. MASTER´S HAMMER v té době už byli alespoň v rámci Československa dávno kutovním pojmem – zahaleni mystikou a různými téměř neuvěřitelnými historkami ze života skupiny i jejích členů. Kapela v takovéhle konstelaci byla v roce 1990 (a byla by asi i dnes) něčím opravdu nevídaným a tak se na jejich desku čekalo jako na velkou událost.
Rituál
MASTER´S HAMMER v ostravském studiu Citron, kde album natáčeli, prakticky vystřídali DEBUSTROL a v podobně krátké době – během pěti prosincových dnů (míchalo se pak dva dny v lednu) – natočili album, které dodnes zástupy undergroundových maniaků považují za naprosto zásadní dílo a málem za nejlepší blackovou nahrávku vůbec. Produkčně byl u toho opět Miloš Doležal a podařilo se dosáhnout mimo jiné vynikajícího zvuku, úplně odlišného od jiných black metalových kapel. Tady určitě stojí za to připomenout, že o smlouvu s MASTER´S HAMMER se v té době prý zajímal i norský black metalový guru Oystein Aarseth alias Euronymous pro svůj label Deathlike Silence, údajně ale kvůli požadavku kapely podepsat kontrakt v Praze z celé věci sešlo. Kdo ví, co by se dělo, kdyby MASTER´S HAMMER bývali zakotvili u onoho severského šílence a zda by se to nepodepsalo i na výsledné podobě „Ritualu“ (případně zda by vůbec vyšel :). Jenže, jak se říká – kdyby jsou chyby.
Radši si povězme, že na „Ritualu“ se mimo vyjmenované sestavy podílel i pozdější řádný člen MASTER´S HAMMER Vlasta Voral, který obsluhoval klávesy. A co je velmi neobvyklé, některé songy prý kvůli autorským právům nahrával v kapele již jinak nepůsobící baskytarista Milan Fibiger. Obal desky dopadl naprosto podle očekávání – přední stranu zdobí mrazivé zátiší se sněhem zasaženou krajinou a rozvinutým bafometem, zadní zachycuje členy kapely, roztroušené ve skalnaté stráni. Mnohem působivější než tisíc čertů a ďáblů, Frantův talent a fištrón se nezapře. Další jeho výtvory najdeme na vnitřňáku, kde jsou kromě textů přítomny dvě Štormovy kresby „okultně-satanistického“ charakteru.
Total Mystic And Occult Black Metal
Co se týká náplně desky, MASTER´S HAMMER na to šli jiným způsobem než DEBUSTROL a sestavili debut výhradně ze skladeb, které zveřejnili už na demáčích. Obdržely ale úplně nový kabát, hlavně zvuk a dynamiku, takže si fanoušci rozhodně nemohli stěžovat, že by dostali znovu to stejné. „Ritual“ začíná pochmurným a nanejvýš působivým intrem, otevírajícím bránu skladbě „Pád modly“, černému songu z předchozího dema „The Fall Of Idol“, které je vlastně tady na desce přapracované úplně celé. Neopakovatelné riffy, valivý a pochmurný, ale přitom naprosto čitelný sound a Štormův krákorající hlas posluchače pohltí a zavedou do mystického světa plného temných tajemství, spíše tušených obrazů bestie, chladu a naprosto ojedinělé atmosféry, kterou člověk nenajde, troufám si říct, na žádném jiném albu v dějinách hudby. Už s posledními verši a takty první skladby máte pocit, že konec světa právě probíhá a není cesty k obratu.
„Pádem modly“ ale tenhle zmar a zoufalství teprve začíná. Celý zbytek první půlky alba pokračuje novými verzemi songů z posledního dema, ať už jde o drtivou „Každý z nás...“, kde Štorm skrze zuby pasíruje neuvěřitelně sugestivní text plný hnusu a rouhání, vynikající instumentálku „Ritual“ (na demu měla název „Hnijící ráj“) a další klasiku „Géniové“, známou z „Ultrametalu“. Druhou stranu alba otevírá další supersilná skladba „Černá svatozář“, kterou střídá největší nářez „Věčný návrat“ – obě z dema „The Mass“. Číslo osm na desce dává vzpomenout na demáč „Finished“ a jde snad o nejproslulejší skladbu MASTER´S HAMMER vůbec – „Jáma pekel“ je dodnes vzývána mnoha temnými spolky na čele s polskými stylotvůrci BEHEMOTH. Základní playlist alba uzavírá opět záležitost z posledního dema, „Útok“ je další vysoce sugestivní hymna plná zmaru, destrukce a temných sil, vrcholící ve velkolepém několikaminutovém a opravdu infernálním fade outu.
Tak končí vinylová a kazetová verze alba, majitelé cédéčka ale dostanou ještě před „Útokem“ další dvě skladby – z „Ultrametalu“ všem známou „Zapálili jsme onen svět“ a členité „Vykoupení“ (obě opět z „The Mass“). Mladší ročníky možná překvapí, že je na tomhle nosiči najednou víc skladeb, ale tehdy to nebylo alespoň u nás nic neobvyklého – CD sneslo oproti LP delší hrací čas a písničky navíc byly i jakýmsi bonusem pro kupce tehdy ještě ne tolik rozšířených kompaktů. Takže příznivci té či oné kapely mohli vyprazdňovat peněženky do zblbnutí, ale v případě „Ritualu“ se to jasně vyplatilo.
Je to celé míněno vážně?
V samostatném odstavci musíme aspoň trochu zmínit texty – Franta Štorm měl a má uměleckého ducha a tak blacková témata pojal po svém – jako když malíř na plátno zhmotní něco naprosto uhrančivého a děsivého. Texty plné památných básnických obratů, stoického a vznešeného zla, chladu a skvostně popsaných temných vizí – to vše je dalším solitérem, nezopakovaným nikdy jindy a nikde jinde. A plně vychutnat si to můžeme vlastně jen my, kteří vládneme českým jazykem, takováhle poetika se prostě nedá přeložit.
Co je ale na „Ritualu“ a vlastně na celých tehdejších MASTER´S HAMMER nejzvláštnější, je fakt, že to celé možná není myšleno až tak moc vážně. Jak jinak si vysvětlit třeba to, že do tak podmanivé a dokonale atmosférické muziky kapela natočila videoklipy, které působí jako ironie a hrubá nadsázka? Vzpomeňme na „Černou svatozář“, kde Štorm, Necrocock a Silenthell pobíhají mezi papundeklovými kulisami a flaškami od piva, přičemž hází do kamery „děsivé“ výrazy jako z mateřské školky :) Zajímavý je také klip „Géniové“, představující jakousi černou mši s nahou ženou na oltáři (samozřejmě nesmí chybět „kruté“ výrazy členů kapely) – jestli si dobře pamatuji, tohle bylo i na tehdejší ultraliberální dobu moc a z klipu se v televizi objevily většinou jen nějaké neškodné ukázky.
Celé dění kolem MASTER´S HAMMER vlastně aspoň na mě působí tak, že Franta jako hybná síla kapely to všechno pojal jako určitý umělecký akt – řekněme třeba divadelní scénu. Svým géniem spolu s kolegy stvořil naprosto unikátní koncept a dosáhl ve svém ranku světové špičky, ale pak se pustil ihned do něčeho jiného, protože vlastně nebyl žádný zaťatý black metalista, celé to bylo taková legrace a nabytá sláva ho ani moc nezajímala. Jak to vlastně přesně bylo se ale asi už nikdo nikdy nedozví a zůstane nám jen milion teorií – za pár let po „Ritualu“ už kapela ani neexistovala a Štorm se o tom nehodlal dál bavit, a i dnes, kdy MASTER´S HAMMER opět čile hrají, se otázkám k tomuhle období elegantně vyhýbá. Což ovšem do celého záhadného konceptu přidává další náboje.
V podstatě záhy po vydání debutu a nějakých koncertech kapela přehodila výhybku a pustila se do hodně odlišné muziky, zhmotněné na památném „Jilemnickém okultistovi“. Jakoby svůj „rituální“ koncept dotáhla do konce a dál ji to už takhle prostě nebavilo. Debut MASTER´S HAMMER se tak stal historicky naprosto ojedinělou záležitostí, ale, a možná i proto, je dodnes hromadně opěvovaným briliantem celého stylu. Přátelé – TOHLE JE MOCNÉ ALBUM!
08.09.2017 | Diskuse (35) | DarthArt lubor.lacina@centrum.cz |
DarthArt | 12.10.2017 19:45 |
Valič: Tak zrovna od Enslaved to potěší. |
Valič | 12.10.2017 19:33 |
Grutle a Ivar z Enslaved mluví o svých největších vzorech z dob začátků kapely: |
Valič | 11.09.2017 21:07 |
Donald: Členové kapely by proti nějaké luxusní sběratelské verzi Ritualu určitě nic neměli, ale problém je v tom, že práva pro český trh stále ještě vlastní Monitor, jehož šéf bral to nové vydání pouze jako rychlý "cashgrab", do kterého pravděpodobně nehodlal investovat ani korunu navíc. Co se týče Airbrushera, ten by se jako bonus hodil spíš ke Šlágrům, ale pochybuji, že by tohle album na CD někdy znovu vyšlo (existuje sice vinylová verze, ale nejsem si jistý, jestli se nejedná o nějaký bootleg). |
Bluejamie65 | 09.09.2017 08:32 |
To Spajk: je krásný, docela to připomíná nc420 |
spajk | 08.09.2017 22:37 |
DarthArt, sám od sebe se lámat nebude. |
Bluejamie65 | 08.09.2017 22:00 |
Četl jsem s někým takovým interview, ale taky jsem nechápal:-) |
DarthArt | 08.09.2017 21:58 |
Tak to bych chtěl vidět, co by takový absolutní sluchař, vyhledavač technického poničení zvuku, řekl třeba na rané nahrávky Burzum nebo Gorgoroth... ty by přes něj neprošly :) |
Bluejamie65 | 08.09.2017 21:38 |
To Stray: takové místo tam je, ale s jiným druhem sluchu - potřebují absolutní sluch pro rychlé vyhledání technického poničení zvuku, nutné vždy, než rozběhnou lis na plnou rychlost:-) |
Stray | 08.09.2017 21:36 |
Už jsem si pohrával s myšlenkou nástupu do fabriky v Loděnici. Do poslechové místnosti :-) s možnosti promptně napsaných recenzí, ale takové místo tam, bohužel, není.:-) |
Bluejamie65 | 08.09.2017 21:34 |
Tesla Litovel, dnes Sev, se pomalu opět propracovává na pozici megavýrobce gramofonů podobně jako za totáče, dnes s tím rozdílem, že už nedochází k cejchování jejích špičkových výrobků jdoucích na trh do západních zemí vždy o několik stupňů nižším označením kvality jako tomu bylo za totáče... poctivá práce došla ocenění ovšem po dlouhé době... |