MISFOLDED - Priorita je, dát hudbě co si žádá (rozhovor)
V letošním roce vypustila do světa svou debutovou desku „Restless Continuum“ pražská melodic deathmetalová šestice MISFOLDED, což lze chápat v jejich dosavadní dráze jako zlomový moment. Stylově to však s kapelou vedenou dvěma „front women“ není až tak jednoznačné, protože v jejich písních je možné rozpoznat i vliv jiných stylů jako groove metal, metalcore a prvky připadající spíše na tvrdou hudbu upřednostňující rytmičtější prvky. Na zvídavé otázky odpovídaly právě obě „šéfky“ Jana Oltová a Jana Kopecká.
Máte za sebou ve vlastním nákladu zhotovenou dlouhohrající nahrávku „Restless Continuum“, co můžete o ní říct? Jak dlouho vznikala? Kde byla nahrána? Jak by jste jí charakterizovaly, a stejně tak jak by se dala charakterizovat vaše hudba? Jste s výsledkem spokojeny?
J.O.: Včetně přípravy materiálu cca rok a půl, přičemž samotné nahrávání a produkce nám zabrala šest měsíců. Nahráváli jsme ve studiu Shaark, mix a master jsem pak měla na starost já spolu s Pavlem Hlavicou z Shaarku. Z výsledku máme rozhodně radost a těšíme se, že na něj úspěšně navážeme v podobě dalšího alba.
J.K.: Název desky „Restless Continuum“ vznikl při jedné z našich nesčetných populárně vědeckých debat ve studiu s naším mistrem zvuku Pavlem. Bavili jsme se tehdy o gravitačních vlnách a pohybu časoprostoru. Tento koncept neustálé změny a dynamiky se nám zalíbil, protože o to samé se snažíme v naší hudbě a aranžích - neustálé prolínání lyriky a údernosti.
Nestává se příliš často, že prakticky neznámá kapela natočí na vlastní náklady takto dlouhý materiál, prakticky mnohem častější bývají různá čtyřskladbová EP. Chtěly jste to mít všechno pokupě? Co bylo vlastně hlavním důvodem vytasit se prakticky se vším na skladě (pokud to tak je) a bez nějaké filtrace? Mám za to, že s tím musela být ve studiu celkem makačka, včetně nákladů, ….nebo ne?
J.K.: První důvod byl ten, že jedno čtyřskladbové EP už máme :) Druhý, důležitější, že jsme měli spoustu hudebního materiálu a zdálo se nám, že ve formě plného alba ho dokážeme propojit do smysluplného celku. Nechávat si některé songy na příště by mohlo znamenat, že je nenahrajeme nikdy.
J.O. Jinak jsme v žádném případě nenahráli všechno, co jsme měli! Selekce proběhla dost přísná a na poslední chvili jsme kvůli koncepci alba některé kusy vyřadili a dali dohromady nové (Malice, Death of Anticipation), takže jsme makali na aranžích do poslední chvíle a dost inovací se událo až v rámci nahrávacího procesu. Některé songy, které neprošly sítem, ale jsou nosné, pravděpodobně zkusíme uchopit jinak, takže není vyloučené, že se objeví na příštím albu.
Na různých profilových stránkách mluvíte o své hudbě jako melodickém death metalu, mne osobně spíš evokujete různé deset/ patnáct let staré metalcoreové spolky, jak to tedy je? Máte nějaké hudební vzory? Jaké kapely považujete pro vaši existenci za nějakým způsobem podnětné?
J.K.: Pravda je, že se inspirujeme směsicí různých kapel a taky to, ze něco jiného nás inspiruje instrumentálně, něco jiného vokálně a něco jiného zvukově. Například nás baví prokládat deathové vokály stylově odlišnými pasážemi, místy je to až hardcore nebo nu-metal. Vysloveně metalcore ale v našich hlavních vzorech nefiguruje, byť si jeho poslechem většina z nás prošla (kdo taky ne). To spíš groove metal reprezentovaný LAMB OF GOD nebo ukrajinskými JINJER.
Právě délka nového materiálu v kombinaci se skutečností, že v MISFOLDED „zpíváte“ dvě a to prostřednictvím hlasů, které se od sebe zas až tolik neliší, způsobuje, že podobně dlouhý materiál, i přes poměrně kvalitní a povedený zvuk, vyznívá jaksi monotónně. Nikdy jste neuvažovaly o pestřejší hlasové realizaci? Mám za to, že na předchozím EP zněl také trochu melodičtější čistší zpěv, je to tak?
J.O.: U každého songu cílíme na to, aby nahrávka zněla co nejlíp a aby to bylo zábavné naživo. To v některých místech znamená mít speciální živou variantu. Ačkoli obě hodně používáme growl, většinu času jsme v úplně jiné poloze. V místech, kde growlujeme spolu, se zaměřujeme především na to, aby výsledný zvuk byl plný a razantní. Rozlišení jednotlivých hlasu si posluchač naopak může vychutnat mimo jiné v početných rytmických doplňovačkách, kde každý hlas jede vlastní linku. Pak máme taky nezanedbatelnou část čistých vokálů nebo mluvení/šeptání, takže se opravdu snažíme o pestrost. Každopádně hlavním vodítkem pro nás zůstává, co si daná skladba žádá, a na tom nehodláme nic měnit.
J.K.: Je pravda, ze na EPku jsme používaly víc čistých vokálů, ale to bylo tím, že „Isolated“ není úplně deathmetalový počin. Je pro nás priorita dát hudbě, co si žádá, byť by to znamenalo v některých místech rezignovat na dokonalé oddělení hlasů, čisté vokály nebo cokoli jiného.
Jak došlo k tomu, že jste se chopily zpěvu obě? Vyhovuje vám to tak? A jak na to slyší posluchači? Ptám se proto, jestli to někomu nepřišlo třeba jakoby v hokeji chytali v jedné bráně dva brankáři, přeci jen když je v kapele jedna growlerka, může působit druhá trochu navíc, nebo ne?
J.K.: S Jančou jsme se v roce 2012 potkaly na lekcích zpěvu a vymýšlely jsme spolu různé vokální covery metalových věcí, kde jsme často využívaly kombinace našich hlasů a jejich různých poloh. Z odezvy, kterou na naše koncerty máme, se nebojím říct, že naše posluchače dva hlasy baví. I pro nás jako performerky je to mnohem větší zábava. Nikdy jsem neměla pocit, že by snad jedna z nás byla „navíc“. Naopak si myslím, že dva hlasy jsou dobré jak z hlediska interakce, tak pro minimalizaci přednahraných pasáží a možnost zinterpretovat naživo co nejlépe a nejvíce z našeho materiálu.
J.O: Když poprvé slyšíš nějaký song, buď tě osloví nebo tě nechá chladným. Když tě to baví, neřešíš přece, jestli kapela naplno využila všech možností, které jim dává jejich personální obsazení, ale posloucháš jejich muziku. Nechceme na sebe lákat fanoušky na základě toho, že jsme dvě frontmanky, ale na základě dobré hudby a zvuku.
Odpovídá hudba, kterou se prezentujete, také hudbě, kterou mimo vlastní kapelu posloucháte? Jaký styl je pro členy vaší kapely nejvíce srdeční?
J.K.:Nemůžu určitě mluvit za celou kapelu, ale většina z nás poslouchá tvrdší hudbu, nejvíc různé odnože metalu. Já osobně si nejraději poslechnu melodic death, ale mám ráda i metalcore a nu-metal a různé crossoverové spolky. Víc než na konkrétním stylu mi záleží na tom, jestli mě kapela a její hudba baví a něco mi dává. Dodnes mi nevadí ani starší hard rock a heavy metal. Mezi celokapelní vzory ale patří LAMB OF GOD nebo ARCH ENEMY.
Jak vůbec vznikli MISFOLDED? Působily jste někde před touto kapelou? Můžete nastínit letmo nějak Vaši hudební cestu? Asi není úplně snadný udržet kapelu v nějaké dlouhodobější funkčnosti.
J.O.: Hudební cesta každého z nás byla samozřejmě jiná. Jak už jsme říkaly, kapele předcházelo naše společné působení na hodinách zpěvu, které ukázalo, že jsme podobně hudebně zaměřené. Nedlouho na to jsem se potkala s Honzou a tak vznikl základ kapely. Já sama jsem už v několika kapelách působila, stejně tak i někteří další ze členů. Co se funkčnosti kapely týče, samozřejmě, že když se má na něčem dohodnout šest lidí, nemusí to být vždy jednoduché a mohou tam být emoce. Důležité je, aby každý ve svém čase dělal, co ho naplňuje a pokud se tak neděje, je lepší, aby kapelu a její další členy nebrzdil v rozvoji.
Máte již představu co a jak dál? Něco jako nejbližší cíle a plány, ať už skladatelské nebo koncertní, jaká je vůbec odezva na nahrávku? A co třeba koncerty? Kolikrát ročně zhruba koncertujete? Kam se na Vás může na podzim čtenář třeba přijít podívat?
J.K.: Rádi bychom dál dobře propagovali náš debut „Restless Continuum“ a co nejvíce koncertovali. Reakce na nahrávku v Čechách jsou vesměs nad očekávání pozitivní, velmi dobrou odezvu máme i ze zahraničí. Co se koncertů týče, v říjnu budeme hostovat CRUADALACH na jejich přelomovém koncertu ve Fatalu a pak nás a taky další dobré kapely můžete vidět 2.prosince na WINTER METAL MADNESS v Modré Vopici, festivalu, který pořádáme už třetím rokem.
16.10.2016 | Diskuse (0) | Stray janpibal@crazydiamond.cz |