Boomer Space

MOTORBAND - Restart (filmový dokument)

Musím říct, že když jsem se asi před půl rokem dozvěděl, že byl natočen filmový dokument o MOTORBAND, vzbudilo to ve mně značný zájem. I když mě tahle skupina hudebně vždycky trochu míjela, jejich historie je jedna z nejzajímavějších v domácích luzích a hájích – plná zvratů, velkých nadějí, pádů, návratů a zase odchodů – byl jsem tedy hodně zvědav, jak se takové téma dá zpracovat do filmu a co z toho všeho vlastně vyleze. Objevovaly se i další otázky – jestli půjde o nějaký polohraný dokument, o soubor aktuálních rozhovorů nebo třeba o mix dobových foto a video materiálů. Důležitá byla také otázka, jestli bude dokument vyprávěný jen jednou stranou zúčastněných, nebo jestli bude mít prostor i „opozice“ a dojde tak třeba k nějakým názorovým střetům. Nejvíc mě (a asi každého) pochopitelně zajímalo, co se prozradí o mnohokrát propíraném období MOTORBAND s Kamilem Střihavkou za mikrofonem, kdy tehdejší sestava měla namířeno za hranice Československa a už tam jednou nohou byla, aby se pak nečekaně rozpadla a jednotliví muzikanti se vydali vlastními směry.

 

Nebylo ovšem zase tak lehké se k dokumentu dostat. Premiéru měl v listopadu 2017 v Teplicích, kde jsou MOTORBAND doma, a pak se prý rozběhl normálně do distribuce, aby se hrál v téměř padesáti kinech po republice. V našich lokálních promítacích sálech jsem ale film „Motorband: Restart“ vůbec nezaznamenal a pokud se tu hrál, tak pravděpodobně šlo jen o jedno či dvě představení pro přece jen úzce vyhraněnou klientelu. O něco později pak měl běžet na televizním kanále Rebel, ani tam jsem ale neměl kliku. Naštěstí ale tvůrce napadlo dát snímek volně ke shlédnutí na YouTube, kde je k mání od konce letošního listopadu a za těch pár dní si ho pustilo už přes 30 tisíc lidí.


 

Proč právě MOTORBAND?

 

Otázka v tomhle znění padla na některé diskusi a je vlastně celkem logická –  jiná velká jména československé metalové scény se přece jen dostala s popularitou o dost dál a „proč zrovna MOTORBAND“ tak ze začátku napadne zřejmě každého. Odpověď najdeme opět na YouTube, kde je k mání rozhovor s režisérem filmu a duchovním otcem celého projektu Miloslavem Levkem. Ten pochází z Teplic, kde sám působil jako aktivní muzikant (s jeho kapelou se o zkušebnu kdysi dělili KABÁT), později se ale dal na dokumentaristiku a dnes je znám jako autor rockových videoklipů. Když se pak pustil do velkého snu, filmově zmapovat vývoj domácího heavy metalu a zachytit klíčové období, kdy takhle muzika v našich končinách získávala na popularitě, bylo mu jasné, že by se do snímku jako vodící drát hodil příběh jedné konkrétní kapely, která prožila to všechno, co bylo typické pro historii celé subkultury – problémy s komunisty a cenzurou, náhlý výbuch svobody, natáčení desek i tvrdý náraz ve světě kapitalismu, kde brzy po listopadu 1989 začalo platit, že „dolar je alfou i omegou“. Ukázalo se, že ideálními aktéry pro takovýhle dokumentaristický záměr jsou právě tepličtí MOTORBAND!

 

Umělec a „diktátor“

 

Dějiny kapely tady dnes rozebírat nebudeme, na ty se podívejte ve filmu. Jen snad ve třech větách – MOTORBAND vždycky šéfoval kytarista Libor Matejčik, který od začátku šel do muziky naplno a kladl si nejvyšší cíle. Podařilo se mu toho ve své době hodně dosáhnout – MOTORBAND byli v první vlně domácích metalových kapel, které se dostaly na vinyl (nejdříve na sampler a pár singlů v rámci projektu „Rockmapa“), velmi krátce po revoluci natočili album „Made In Germany“ a to na svou dobu neuvěřitelně v západoněmeckém Stuttgartu. Tamější firma Gamma Records jim slibovala velkou budoucnost, pak se ale kormidlo osudu zatočilo jinam, kapela se rozpadla a její členové zamířili do jiných, v té době úspěšných projektů typu KREYSON, KABÁT nebo B.S.P. Samotný MOTORBAND se pod Liborovým vedením párkrát vrátil, aby za chvíli zase odplul. Aktuálně opět naplno šlape, na kontě má celkem pět studiových alb a ve své kronice pořádné množství jmen muzikantů, kteří kapelou v různých obdobích a za různých okolností prošli. S tím vším vás film postupně seznámí.

 

Co je však aspoň pro mě daleko zajímavější, je podrobný pohled pod pokličku metalové kuchyně nejen Libora Matejčika, ale i mnoha dalších muzikantů. Film vlastně dává odpovědi na spousty otázek fanoušků, kteří se koukali vždycky jen z hlediště a ptali se sami sebe, jak to všechno asi funguje za oponou. Právě u MOTORBAND se toho zajímavého dělo hodně – kapela byla už na konci osmdesátých let proslulá vysokou instrumentální úrovní a do detailu připravenou pódiovou prezentací, která vznikala za obrovského nasazení a drilu. Tehdejší zúčastnění ve filmu vzpomínají často se smíchem na Matejčikovy ortodoxní „výcvikové“ metody, kdy MOTORBAND v nejvyšponovanější době měl zkoušky každý den čtyři až šest hodin, někdy trénovali dokonce potmě, aby měli naprostou hráčskou jistotu, nebo byla zkušebna vybavena zrcadly, pomocí kterých secvičovali pódiové kreace. Před kamerou o těchhle i spoustě dalších věcí hovoří všichni členové kapely i kamarádi-muzikanti z jiných souborů, zvláště pánové z KABÁT, kteří byli s MOTORBAND takříkajíc na jedné pupeční šňůře a lidé z obou sestav se v začátcích různě prostřídávali.


 

Přátelství i kontroverze

 

Velmi sympatické na „Motorband: Restart“ je to, že nejde o nějaký dokument „na objednávku“ a že v něm nejsou prezentovány jen názory jedné vybrané strany. Naopak – o daných věcech mluví spousta lidí, kteří se na určité okamžiky dívají někdy úplně rozdílně –  třeba na odchod/vyhazov Kamila Střihavky z klasické sestavy nebo na rozloučení s pro kapelu velmi důležitým člověkem, manažerem Richardem Houškou. Padají otevřené názory na to, jestli třeba do detailu vymakaná pódiová prezentace MOTORBAND byla to pravé ořechové pro metalovou kapelu, jestli Matejčikův dril byl ve prospěch věci nebo jestli sestavu ve finále rozložil, či zda by skupina ve své době došla dál, kdyby ustoupila od vzdušných zámků a držela se při zemi, kde měla solidně zajištěnou cestu. A další otázky i odpovědi se noří nejen pro dobu klasické sestavy Střihavka, Matejčik, Krulich, Jarolím a Hafstein, nýbrž pro všechny ostatní line-upy MOTORBAND i období hostovaček v jiných projektech. Koneckonců, ke všemu je co říct – v dokumentu hovoří snad dvacet různých muzikantů a metalových aktivistů jako Petr Korál, Aleš Brichta, Klaudius Kryšpín, Ladislav Křížek nebo Radim Pařízek, zcela nečekaně ale i třeba Roman Holý z funkových J.A.R., který se ve snímku vyznává ze své lásky k nové vlně britského heavy metalu. 

 

Historky z Propasti

 

Za jednoho z vůbec nejdůležitějších hostů v dokumentu pak považuji Petra Jandu, který jednak vypráví o svých kontaktech s MOTORBAND, jednak o době, kdy postavil slavné studio Propast a začal v něm pracovat s metalovými partami. Podrobně rozebírá zrod projektu „Rockmapa“ a práci s kapelami – v jaké byly kondici, když si přičichly ke slávě, nebo jak se s nimi mezi knoflíky a mikrofony pracovalo. V tomhle i několika dalších okamžicích dokument „Motorband: Restart“ jakoby navazuje na dávný seriál „Bigbít“, kde byl také nějaký prostor věnován vzestupu metalového hnutí, oproti filmu ale v omezenému rozsahu. Ostatně, „Restart“ z „Bigbítu“ i nějaký filmový materiál převzal.   


 

Film pro pamětníky?

 

Miloslav Levek do toho v „Restartu“ šel naopak naostro a shromáždil obrovské množství informací, mám pocit, že mnoho z nich ve filmu zaznívá vůbec poprvé. Navíc velmi pěkně, dynamicky poskládaných, takže dvě hodiny utečou jako voda a po závěrečných titulcích člověk odchází od monitoru, aniž by sledování jedinkrát přerušil. Což u takové porce, jako je 120 minut hrací doby vyplněné převážně rozhovory a ukázkami skladeb, zaslouží opravdu smeknutí klobouku!

 

Ve finále můžu film „Motorband: Restart“ vřele doporučit. Pamětníci dostanou přesně to, na co dnes vzpomínají často už jen v mlžném oparu – tady mají všechno pěkně za sebou a v luxusním balení, které není nijak archivářské, ale zároveň voní atmosférou doby, o které vypráví. Pro mladší metalisty, kteří mají zájem zjistit, jak to tehdy v „pravěku“ chodilo, jde o ideální studijní materiál, který v naší rockové žurnalistice nemá konkurenci. A koneckonců jde i o skvělý podklad pro Crazy Diamond, který o domácí metalové scéně před nějakou dobou podrobněji psal a film „Motorband: Restart“ mu dal možnost, vrátit se k další z důležitých kapel onoho památného období!


08.12.2018Diskuse (39)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

Imothep
09.11.2020 16:38

A zas nic nevím :oD .... pozdě :oD

 

DarthArt
08.11.2020 18:23

Valič, Spajk: Díky :)

 

spajk
08.11.2020 18:18

Já už myslel, že jsem chodí Matějčík pod nějakým skrytým nickem a vyžádal si výmaz. Na druhou stranu proč by nemohl, Dodo třeba debatoval vedle v sodovkárně...
Jako koukal jsem, jak tě to dokázalo rozpálit Darthe :-)
Pokud jim to lidi zaplatěj, tak proč ne. Obávám se, že zrovna ted je to hodně blbě načasovaný viz corona.
Možná by bylo lepší udělat online koncert k výročí, prodat pár e-vstupenek, ještě z toho vydat koncertní cd a ze zbytku peněz se věnovat novince.
Pořád mam v hlavě Tři sestry jak na jaře udělali e-koncert dokonce bez vstupenek a vybirali jen dobrovolné částky a vybrali přes čtvrt mega.
Jen mám pocit, že Sestry mají trochu větší dosah. Na druhou stranu už se mesic nehraje a ještě se dlouho hrát nebude a lidi můžou překvapit.
Divim se, že na podzim nikdo nekoncertuje přes web...

 

Valič
08.11.2020 17:42

DarthArt: Nic se neděje, v tom mém příspěvku stejně nebylo nic zajímavého. Ostatně jako vždy. :-)

 

DarthArt
08.11.2020 17:27

Vysvětlení - dal jsem sem pár příspěvků, kde jsem to možná zbytečně vyhrotil, proto jsem poprosil Straye, aby je dal pryč. Protože ale mezitím přispěli i Spajk a Valič, poprosil jsem o vymazání i těch jejich, aby nezůstaly viset ve vzduchoprázdnu jako reakce na něco, co tam už není. Oběma se moc omlouvám za smazání jejich příspěvku bez dovolení, snad mé vysvětlení a omluvu přijmou.

 

Stray
08.11.2020 15:12

Takhle, čistě za sebe, ať si těm lidem posílá třeba hovno v krabici, smát se budu adresátům.:-) Ten nápad mě ani tak nevadí jako spíš to samotné zdůvodňování na tom videu, což mě přijde u takto známého herce strašně dehonestující. Osobně se navíc nekloním kladně k zavádění podobně amerikanizujících manýrů ve stylu za všechno platit.

 

spajk
08.11.2020 15:03

Co je na tom špatnýho s tím Dejdarem? Vždyť lidi dnes platej za daleko větší blbosti. Pokud je to v mezích zákona, bych to neřešil. Možná se to svezlo ted s blbou náladou s covidem, ale stejně je to zbytečné vyhrocený.

 

Stray
08.11.2020 14:41

spajk: Ohledně toho přestřelení. To máš stejný jako když VANESSA, na jejíž koncerty chodí cca 50 lidí (což je asi čtvrtina té kobky Lampy), si, zhruba před pěti lety, zamluvila v rámci turné na plzeňský koncert házenkářskou halu Lokomotivy, tedy prostor pro několik tisíc, kde se ještě v roce 2002 konaly koncerty KABÁTU a hráli tam i HELLOWEEN, DIO, SAXON a mnoho dalších. To turné muselo být samozřejmě zrušené.

 

Stray
08.11.2020 13:29

Já ani nevím na čí straně jsem, fakt jsem to sem nehodil kvůli adoraci tlusťocha, ALE je pravda, že tím videem mě Dejdar (v negativním smyslu) překvapil, vůbec si nedovedu vysvětlit, proč zrovna někdo jako on něco podobného rozjel. Na druhou stranu by se mě nějakej podobnej Řeporyjec na rozjetí sociálních sítí (na které dlabu, nebaví mě, nezajímaj a nemám na ně čas a sílu) a proma fakt hodil, nemusel by to být buřť, ale asi by mohl vědět o čem mluví a hlavně, musel by být srdcař (takže odtud neřešitelné).:-)

 

spajk
08.11.2020 13:00

To mi třeba vůbec nevadí. At si dělá Dejdar byznys jaký chce. Je demokracie.
To už vadil Kellnerův Homecredit a jeho vlastnictví 5G sítí v ČR, až jsme si radši zaplatili na Výstavišti za 26 milionů prostory na mobilní nemocnici, než by vlezli zadarmo do jeho haly. A podobné jiné věci.
Řeporyjec je blázen, který všechno dělá účelově jako self promo. Když dělal online reportáž z koncertu Ivety Bartošový z vlastního auta nebo honil Marka Víta anebo hrál skvěle poker, měl jsem ho rád. Ale co začal dělat zahraniční politiku a honit komunisty 30 (!) let po revoluci, tak mi vypadl z oka.
O jeho vytříbeném slovníku, jaký předvedl třeba na sjezdu ODS, ani nemluvím.
To Motorband a jejich HitHit je o 10 levelů výš! Jen mi to přišlo přestřelený tou velkou sumou. Při jejich dosahu.