Boomer Space

OKOVANÁ TURISTIKA - Jezeří - pohled do apokalypsy

Máte rádi industriální hudbu? Posloucháte metalové kapely, které se zabývají tématem konce světa, apokalypsy a totálního zničení přírody? Pak jednoznačně musíte zajet na Jezeří. Na zámek, stojící na prahu krajiny zdevastované na stovky let, nad chřtánem gigantického uhelného dolu, kde po celý bílý den i v noci můžete slyšet jen průmyslové zvuky, odosobněný sound rypadel, pásových dopravníků a náklaďáků. Obraz vážně jako ze skonání světa, pro autora temné a chladné hudby ale pravý inspirační ráj!


Severočeské inferno a ráj


Různých industriálních lokalit u nás samozřejmě najdeme víc než dost, málokterý kout země je ale tak systematicky prošpikovaný fabrikami, dráty, kolejemi a měsíční krajinou jako severní Čechy. Pás továren a povrchových dolů se táhne vlastně celým Podkrušnohořím od Ústí nad Labem až po Kadaň a snad na každém kilometru je znát, že tuhle část světa ovládl průmysl – několik obřích, ale opravdu obřích dolů sežralo stovky kilometrů čtverečních krajiny, mezi jednotlivými krátery se táhnou dráty z elektráren a posedávají města obsypaná věnci paneláků, a všechno to spojuje impérium kolejí, po kterých se valí nekonečně dlouhé vlaky. Nad tím se pak jako kontrast vypínají nádherné, dramatické kužely vyhaslých sopek v Českém Středohoří a mohutná, úctyhodná hradba Krušných hor. Všechno je naskládáno do jednoho hrnce, rajská příroda i pekelná civilizace, jako vize nějakého šíleného spisovatele.



Ústecko, Mostecko a vlastně celý zdejší průmyslový svět je často dáván jako odstrašující příklad ničení přírody či památek, jak to soudruzi v minulém režimu rádi dělali. Na druhou stranu má ale tahle krajina neopakovatelné kouzlo, které rozhodně stojí za to poznat. Minimálně proto, že nikde jinde v republice něco takového neuvidíte. Výlet do průmyslového kraje určitě ještě podpoří, když si s sebou vezmete odpovídající muziku. Nejlepší bude nějaký temný industriál, osobně bych to viděl třeba na LAIBACH, kteří mimochodem pocházejí z městečka pod nejvyšším továrním komínem v Evropě (Trbovlje ve Slovinsku). Mají tedy k podobným rekvizitám pořádně blízko a z jejich hudby je to sakra znát. Ještě lepší by mohli být KREATOR a jejich manifest „Renewal“. Když budete procházet nebo projíždět fabrickou krajinou a do uší vám bude řvát Mille Petrozza své skličující vize typu „Winter Martyrium“ nebo „Depression Unrest“, bude to industriální zážitek par excellence!


Pohled do horoucích pekel


Když je tenhle průmyslový svět tak veliký, tak proč míříme zrovna na zámek Jezeří? Není těch atmosféry a chemikálií plných míst daleko víc? Máte pravdu, je, jenže jenom z Jezeří se můžete podívat přímo do chřtánu uhelného dolu. Zámek vlastně stojí na prudkém svahu Krušných hor, jakoby levitoval nad rovnější krajinou pod ním. A právě to ho ve druhé polovině 20. století zachránilo před totálním zničením – přímo u hrany kopce a pár set metrů od Jezeří totiž začíná hnědouhelná pánev a tudíž i obrovský důl, který smetl vše z povrchu této části země.



Nevelká silnička z Horního Jiřetína nás zavede ... přímo k branám apokalypsy! Od zámku je vynikající výhled do dolu – pohled do šedo-hnědé prázdnoty, která vám zabere celý obzor, je skutečně dech beroucí a i když jde vlastně o hnusnou věc, člověk se nemůže odtrhnout a fascinovaně třeští zraky. Fantazie začíná pracovat a mozek si vybavuje všechny možné umělecké počiny, které jsou s fenoménem zničené krajiny spojené – kultovní krátký film „Ropáci“, neskutečně temnou dramatickou vizi „Konec srpna v hotelu Ozon“ nebo třeba apokalyptický videoklip „At The Left Hand Ov God“ od polských BEHEMOTH. Napadají mě i DARKTHRONEa obal jejich alba „Total Death“ – ten je sice situovaný spíš do kosmu, mrtvolná chladná krajina na něm ale vyznívá úplně stejně.


Výhledu tady od Jezeří si važte – odjinud totiž obrovské doly tak dobře neuvidíte. Ze silnice či z vlaku máte šanci zahlédnout spíš náhodné záblesky mezi stromy a pořádně si monstrózní díru v zemi vychutnáte hlavně z větší výšky – právě tady od Jezeří. Zvlášť sugestivní je pohled z vyhlídky kousek nad zámkem – historická budova s měsíční krajinou na pozadí vyznívá ještě temněji. Vyplatí se projít i zámek samotný – za komunistů byl šíleně zdevastován a hrozila mu demolice, takže se stal jakýmsi symbolem zacházení s krajinou i památkami tady na Mostecku. V naší době se postupně opravuje a už je na tom docela dobře – já jsem ho ale někdy před patnácti lety zažil ještě jako po výbuchu atomové bomby.


Další projížďky krajinou


Když už budete na Jezeří a zbude vám trochu času navíc, je možné podívat se i na jiná velmi neobvyklá místa. Například do Mostu, kde stojí onen slavný kostel, který kvůli těžbě stavbaři převezli na kolečkách zhruba o kilometr dál. Nebo na kopec Hněvín, kde máte jednak napodobeninu středověkého hradu a jednak výhledy na gigantický Chemopetrol, jednu z největších fabrik u nás vůbec. Tenhle velechrám průmyslu si můžete vychutnat i úplně zblízka – stačí nasednout na meziměstskou tramvaj z Mostu do Litvínova, která projíždí přímo kolem chemičky – kromě pohledu na křivule a chladicí věže fabriku zaručeně i ucítíte.



Neopakovatelný zážitek je také výlet na hrad Hasištejn, vklíněný do údolí v mase Krušných hor. Jeden z nejhezčích středověkých hradů v Čechách navodí prastarou atmosféru – jenže – další paradox: skrze jeho gotická okénka budete mít „nádherný“ výhled přímo na obří elektrárnu Prunéřov. Tomu říkám prolínání epoch! A jestli pak budete odjíždět domů vlakem, bude to právě z Prunéřova, přímo pod obřími komíny a mraky dýmu. Takže na závěr ještě jednou – pokud máte rádi industriál a jeho atmosféru, tohle rozhodně musíte vidět !!!


02.06.2018Diskuse (3)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

stefanos
06.06.2018 17:08

https://www.youtube.com/watch?v=D8ZALPm9YkA

:D

 

DarthArt
06.06.2018 15:35

stafanos: To máš naprostou pravdu, zejména Teplice byly snad největší punková bašta u nás. A v Ústí bylo těch podzemních kapel, i když spíš takovejch alternativních, taky hodně. Není divu.

 

stefanos
04.06.2018 22:23

Na Jezeří jsem byl v sobotu. Budou rádi, když jim to nespadne. Ve stodole mají zemědělský stroje, čert SATAN 666 hobluj! na vyorání brambor a kočáry před renovací.
A jako správný průmyslově dojebaný kraj tam byla líheň punku a vzdoru, ne toho znuděně buzno-kavárenskýho, ale prostě se dusili, asi první protest proti režimu v ´80. letech