Boomer Space

OKOVANÁ TURISTIKA - Skrz na skrz bastionem metalu

Myslím, že dnes bude každému už z názvu článku jasné, kam se pojedeme podívat. V minulém díle „Okované turistiky“ jsme se vydali do Trutnova na Obscene Extreme Fest a po stopách prusko-rakouské války z roku 1866, dnes se přesuneme asi o třicet kilometrů dál, do Josefova, kam se už víc než deset let v několika srpnových dnech sjíždějí největší světová esa death, black a thrash metalu a spolu s tisícovkami fanoušků zde rozpoutávají proslulý festival Brutal Assault. A nejde jen o hudbu a koncentraci metalových hvězd – dalším důvodem, proč se tohohle podniku zúčastnit, je festivalový areál. Bludiště opevnění ze sklonku 18. století se pro Brutal Assault skvěle hodí, strohá a monumentální architektura pevnosti dokonale podtrhuje drsnou hudbu, která se tu hraje, a festival tak disponuje neskutečným géniem loci, jaký nemá snad žádný jiný podnik podobného ražení. Pojďme se tedy dnes podívat mezi bastiony, raveliny, kasárenské bloky.... zkrátka do Josefova !



Festival uprostřed opevnění


Když v roce 2007 organizátoři poprvé uspořádali festival Brutal Assault v josefovské pevnosti, nestačili návštěvníci koukat, jak zajímavé a charismatické místo to je. Prostředí masivní vojenské pevnosti a ostrá metalová hudba se dokonale doplňují a chmurná stavba – masivní zdi, ohromné volné prostory i sychravé podzemní chodby – vyloženě zhmotňuje obsah textů mnoha účinkujících skupin. Navíc, bastionová pevnost ze sklonku 18. století je stavba tak členitá, složitá a zajímavá, že návštěvník kromě poslechu muziky má několik dnů pořád co objevovat a prozkoumávat – přímo v areálu fesťáku, na místech, kde kempuje, ale i v celém zbytku pevnostního města.


Celý Josefov vznikl jako nejmodernější vojenské zařízení své doby. Když v průběhu osmnáctého století pocítilo Rakouské císařství potřebu silněji chránit své severní hranice, rozhodlo se problém vyřešit stavbou pevnosti, která by byla schopna zastavit případného nepřítele. Jako vhodné místo se jevil prostor nedaleko města Jaroměř, poblíž soutoku řek Labe a Metuje, které se daly využít jako přírodní překážka. Jenže to samotné nestačilo – bylo potřeba vytvořit skutečně masivní, obrovskou stavbu s neproniknutelnými hradbami a chytrým obranným systémem. V letech 1780–1790 (přesně v době panování císaře Josefa II.) tak u Jaroměře vznikla gigantická pevnost, jejíž stavba prý spolykala kolem čtvrt miliardy cihel a sežrala obrovské množství peněz. Zato se s ní ale počítalo jako s neproniknutelnou bariérou, která měla z této strany zajistit klid zbraní na velmi dlouhou dobu. V roce 1793 byla pevnost na počest císaře-stavitele pojmenována Josefov.



Ač jde o skutečně úctyhodnou stavbu, svůj účel vlastně nesplnila. Když se v červnu 1866 přiblížilo od pruských hranic opravdu velké nebezpečí, bylo už vojensky zase všechno jinak, Prusové Josefov obešli a neproniknutelná hradba byla k ničemu. Po tomto zklamání byl pevnostní statut Josefova zrušen, k vojenským účelům ale město sloužilo ještě pořádně dlouho. Z dalších jeho dějin si můžeme připomenout první světovou válku, kdy zde fungoval gigantický zajatecký tábor, nebo rok 1968, po kterém se zde usídlila Rudá armáda. I když byly některé části díla v průběhu času rozebrány (cihly se logicky zdály jako výborný stavební materiál), zachovalo se jako celek dodnes a v současnosti je jedním z nejvyhledávanějších muzeí vojenské historie u nás.


Z festivalu do středu města


S prohlídkou josefovské pevnosti můžeme začít přímo na festivalu. Celé město je obehnáno ze všech stran systémem hradeb, a právě v nich se areál Brutal Assaultu nachází. Když to vezmeme od hlavního prostoru – velká festivalová pódia jsou včleněna mezi dva bastiony. Tedy mezi dva výstupy z masy hradby, které při bitvě umožňovaly z různých úhlů reagovat na nepřítele, umístit zde zbraně a mít lepší obranné postavení. Bastiony spojuje takzvaná kurtina, část hradby, kterou na festivalu najdeme přímo za pódii. No a protože byl tento spojovací úsek při útoku hodně ohrožen, byla před něj postavena ještě samostatná malá pevnůstka, která zamezovala přímému útoku na nekrytou část a podporovala celkový obranný systém. Takové pevnůstce říkáme ravelin a na festivalu ji najdeme proti pódiím, za zády posluchačů (na jejím vršku bývá tzv. přírodní tribuna).



To je ve zkratce základní část systému. Ta se v Josefově několikrát střídá podél celého obvodu hradeb, na festivalu ji kromě prostoru velkých pódií můžeme nalézt ještě jednou – v oblasti chill-out zóny alias Zelené louky (kde má prostor i Metal Market). Jeden bastion a ravelin v téhle části pevnosti, ale i spousta dalších míst po celém městě je využívána k muzejním účelům, takže se tu kromě průzkumu v plenéru dá načerpat i spousta teoretických informací.


Josefov se dá projít skoro celý. Moc pěkná je procházka okolo hradeb - cesty vedou nejen v oblasti festivalového areálu, ale i v opačných částech města. V podstatě celou dobu obcházíte jeden bastion a ravelin za druhým, někde je opevnění perfektně udržováno, jinde se ztrácí v náletech nebo mezi zahrádkami. Na třech místech jsou v hradbách otevřeny mohutné vstupní prostory, vjezdy do města – tam se dříve nacházely brány. Když se tady vnoříte do útrob Josefova, okamžitě jste lapeni labyrintem pravoúhlých ulic, kde vojensky seřazené budovy nabízejí každá nějakou svoji historii. Můžete to vzít Okružní ulicí dokola kolem celé vnitřní strany hradeb, můžete dojít na hlavní pevnostní náměstí (dnes Masarykovo), kterému dominuje posádkový kostel Nanebevstoupení Páně, josefovská radnice nebo unikátní Fortifikační památník, sestavený z pobouraných částí pevnosti. Stojí tu bývalá vojenská nemocnice, kasárna dělostřelců nebo tzv. Traxlerova sýpka. Já bych ale doporučil vzít to z Masarykova náměstí po Lidické ulici a dojít na další náměstí, tentokrát Riegerovo. Je tu hned několik zajímavých věcí.



Na okraji pevnosti


Za prvé – v parčíku na náměstí stojí socha Josefa II. V Josefově celkem logicky. Vyráběla se kdysi na přelomu minulého století sériově a velmi podobnou (v podstatě stejnou) můžete nají na několika dalších místech v republice. A zajímavé je, že původ téhle sériovky je v jihomoravském Blansku, tedy ve městě, kde se konaly úplně první ročníky festivalu Brutal Assault. Kruh se pěkně uzavírá.


Byla by ale škoda, tady prohlídku Josefova uzavřít. Hned vedle, pár metrů odtud, totiž najdete vstup do Bastionu I, kde se dá vylézt i na vrchol hradebního valu a prohlédnout si kus opevnění v ukázkovém stavu. Navíc odtud vede i prohlídková trasa do podzemí – turisticky zpřístupněný je menší úsek, dohromady ale prý podpovrchové chodby pod Josefovem tvoří obrovský labyrint. No a pokud byste toho ani teď neměli dost, doporučuji vydat se ještě po ulici Rudé armády asi dva kilometry za město, kde se v polích nachází pevnostní hřbitov. Najdete tu spoustu hrobů příslušníků josefovské posádky, ale i pohřebiště zajatců, kteří nepřežili.



09.07.2018Diskuse (2)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

DarthArrt
13.07.2018 17:07

Valič: Taky, taky, samozřejmě. Neprve na místě a později v nejblížší psychiatrické léčebně :):):) To jednou v Kosmonosech jsem.... nechme to radši být ;)

 

Valič
13.07.2018 15:10

DarthArt: DarthArt: Když už objíždíš všechny ty pamětihodnosti, děláváš tam taky tohle? :-)

https://www.youtube.com/watch?v=79SfkQQNVnA