ORBIT CULTURE, DEFECTS - Praha, Palác Akropolis, 24.března 2024
Moderně znějící heavy metal. Tak bych asi nějak zaškatulkoval nastupující švédské hvězdy ORBIT CULTURE. V jejich stylu se snoubí podladěné kytary, deathový hlasový projev a co nejrychlejší práce hromující dvojšlapky s údernou thrashovou přímočarostí a někdy se skoro až powermetalově chytlavými refrény. Angličtina používá pro tvrdou hudbu výraz „heavy“ a v tomhle případě je obrat „těžký“ příhodnější než náš „tvrdý“. Muzika ORBIT CULTURE je těžká jako olovo, skutečný hutný heavy metal. Kdybych si měl vybrat jeden konkrétní subžánr, tak asi řeknu thrash 21. století, právě kvůli své přímočarosti. Rozhodně tam neslyším melodický death metal, jak se kapela obvykle označuje.
Pořádný výplach zažila tuhle neděli i Praha, když se Švédové ve druhé půlce svého právě probíhajícího turné zastavili na Žižkově v Akropoli. A jestli si něco tahle čtveřice z Eksjö na tomhle tour potvrdila, tak že na to opravdu mají. Tour zahrnující Britské ostrovy, střední Evropu i Skandinávii bylo jejich vůbec prvním v pozici headlinera a prakticky na všech zastávkách bylo vyprodáno nebo se akce přesunovala do rozlehlejších prostor. K tomu došlo i v Praze, kde měli původně vystupovat v menším Futuru na Smíchově. Přijde mi, že právě osa Futurum/Akropole dělí ty velikostí střední metalové kapely od těch už „středně velkých“. Pro mě tak celkem překvapivě zamířili/míří ENSLAVED a MARDUK do Futura, zatímco ORBIT CULTURE vládnou Akropolis. A jestli nebylo v Akropoli úplně vyprodáno, tak k tomu chybělo jen pár lupenů.
Turné navazuje na dva velmi vydařené studiové počiny, které kapela loni pustila do světa. Temnou a těžkou řadovku „Descent“ a o něco odlehčenější třískladbové ípíčko „The Forgotten“. Nové skladby tvořily necelou polovinu setlistu nepříliš dlouhého koncertu, na kterém zaznělo celkem dvanáct písní z jejich jedenáctileté kariéry orámované čtyřmi deskami a stejným počtem EP. Akropole byla historicky jejich čtvrtou zastávkou v Česku a já jsem je měl možnost vidět i na té druhé – před rokem a půl, když v Malé sportovní hale předskakovali IN FLAMES a hravě svou energií a dravou muzikou smázli oba následující supporty IMMINENCE a AT THE GATES a v celkovém dojmu se takřka vyrovnali i tehdejším headlinerům.
Jak tedy jako headlineři obstáli ORBIT CULTURE sami? Myslím, že celkem dobře… Z poslední desky a EP švédští úderníci myslím vybrali ty lepší věci. Celý koncert začínala majestátní „Black Mountain“ se skvělým úvodním sekavým riffem. Dočkali jsme se i rychlé „Alienated“ (kdy sólový kytarista Richard Hansson pařil v circle pitu) a melodické singlové „From the Inside“ s tajemnou atmosférou a velkolepým halekavým refrénem, která byla pro mě jedním z vrcholných momentů koncertu. Stejně jako závěrečná „Vultures of the North“, což je neuvěřitelný výplach ve studiu a zejména naživo. Skvěle vyzněly také klasické rubačky „Nensha“ a „North Star of Nija“ (další vrchol, kdy publikum kapele připomnělo, že si sem přišlo hlavně zaskákat), stejně jako jediný zástupce z posledního ípíčka - vypalovačka „While We Serve“, kde výborně zafungovala i střední klidná pasáž, která písni dodává dynamiku. To se mi na ORBIT CULTURE líbí i obecně. Není to v žádném případě nějaký prog, jde o přímočarý metal, který to do nás nicméně nesype bezhlavě od začátku do konce. Písně mají rychlejší i pomalejší pasáže a potřebnou pestrost. Stejně tak frontman, zpěvák a rytmický kytarista Niklas Karlsson dává zabrat nejrůznějším částem svých hlasivek, takže se chvilku pohybuje v temných propastech growlu, aby je následně potrápil řvavou polohou a skončil u čistého vokálu s hetfieldovskými vajby. Na Žižkově se potvrdilo, že Niklas Karlsson tyhle všechny polohy svého vokálního projevu zvládá celkem dobře i naživo, jen opravdu hlubokého growlu bylo možná trochu míň. Snad už lehké opotřebení hlasu v závěru turné?
A docela dobře to fungovalo i s tím frontmanovstvím. Kapela pumpovala, hecovala publikum a to jí to vracelo zpátky. Akropole řádila jako pominutá, moshpity, circle pity, wall of death, lidi se přelívali ze strany na stranu a song z posledního EP byl slavnostně překřtěn na „While We Surf“. Já se tentokrát kvůli rýmě a trochu slabšímu stavu organismu k radovánkám nepřipojil…
Jedinou chybu tak vidím v tom, že by měl být koncert trochu delší. Dvanáct písní a hodina dvacet není moc, a pokud už kapela jede své první headlinerovské turné, měla by v tomhle ohledu trochu přitlačit. Ano, ENSLAVED na svém vystoupení před týdnem zahráli jen deset věcí, ale ti už nemusí nikomu nic dokazovat. Se švédskými blackprogery se ve Futuru navíc objevily i dvě předkapely, takže člověk neměl pocit, že odchází časově nesaturován. ORBIT CULTURE jsou přitom skladatelsky plodní a na spoustu dalších dobrých songů se ten večer nedostalo, dva tří další kusy jako přídavek by tak dávaly smysl.
Support byl jeden a šlo o britskou metalcoreovou bandu DEFECTS. Metalcore není úplně můj styl, zde navíc trochu střihnutý hip hopem (ach jo…), ale bylo to profesionálně zahrané i zazpívané a vystoupení i písně měly potřebnou energii. Celkem se to také svou hybností hodilo k hlavním hvězdám večera a DEFECTS svými šesti kusy publikum dost rozpumpovali, takže jsme se moshpitů a wall of death dočkali už při předkapele (na Facebooku Defects Prahu označili jako nejlepší zastávku turné). Pohyb na pódiu a hecování publika obstarával zejména hlavní zpěvák Tony Maue, který skákal jako popcorn. Pozici měli přitom kluci ztíženou. Kvůli nespecifikovaným zraněním chyběl baskytarista a druhý kytarista musel svůj nástroj odložit, takže se zapojoval jen ve zpěvu. Čili to bylo celé o jedné kytaře, bicích a dvou zpěvácích, kterým to opravdu dobře šlo v harmoniích čistý/čistý hlas i čistý hlas/řev. Atmosféře to ale neubralo, torzo kapely se snažilo a energicky exceloval zejména popcorn, který poslední kus vystoupení strávil sympaticky v moshpitu. Výkon dobrý, ale hudebně pro mě tohle moc není.
Setlist stejný jako zde:
Orbit Culture Concert Setlist at Palác Akropolis, Prague on March 24, 2024 | setlist.fm
Defects Concert Setlist at Palác Akropolis, Prague on March 24, 2024 | setlist.fm
28.03.2024 | Diskuse (0) | Gazďa |