Boomer Space

PAČESS - Bohaté melodie až v první řadě (rozhovor)

Jihomoravská metalová kapela PAČESS, středobod jejíž lyriky vězí ve všem týkajícím se kultury pivovarnictví, opanovala letos na konci léta tuzemský undergroundově metalový prostor se svým albem „Absolutno“. Ambiciózně znějící a slušně propagovaný počin zatím sklízí pouze kladné ohlasy. Kapele se dokonce podařilo v rámci jedné písně zlákat k spolupráci hvězdného hosta, zpěvačku Báru Basikovou. O všem možném, co se týká aktuální dění u PAČESS, jsem si povídal s kapelníkem, kytaristou Zdeňkem „Pačessem“ Vlčkem a dokonce jsem dostal možnost se na něco zeptat i Báry, takže zde je výsledek.



Již pár týdnů je venku deska „Absolutno“, v čem jste se chtěli posunout ve srovnání s předchozím albem „Poupě“? Jak dalece byl přístup k tvorbě nových skladeb jiný?


Ahoj, dost zákeřná otázka na úvod. Myslím, že každý autor se chce nějak vyvíjet a posouvat a u nás to nebylo jinak. Každý riff, verš, nápad či motiv na obal jsme bedlivě promýšleli. Asi to nemá úplně zásadní vliv, ale Absolutno je poprvé v pačessí historii nahráno na sedmistrunné kytary s laděním o tón dolů. Ale to jsi asi nepotřeboval slyšet že? 

Album Poupě vznikalo dosti složitě a bylo plné nenadálých komplikací, takže prvotně jsem chtěl natočit desku a nebýt u toho v permanentním stresu. Povím ti jedno tajemství. „Poupě“ jsme natočili, pokud se nepletu, někdy v lednu 2021 a demáče pro následující album jsme měli kompletní již v říjnu téhož roku. V té době jsme odjeli snad čtyři klubové turné, letní festivaly a doháněli koncertní covid resty. Na nové album nebyl čas, jezdili jsme a propagovali „Poupě“ co to šlo. Za dva roky jsme odehráli dobrejch 70 a možná i více koncertů. V září 2022 jsem se potkal s Bárou a vznikla idea Absolutně rozpolceného alba. Vzpomněl jsem si na naše demáče a okamžitě začal pracovat na předprodukci.


Považujete nahrávku za regulérní album, nebo byl ve hře i formát hodně dlouhého EP?


Album má více jak půl hodiny, skladby jsem musel vymyslet, složit, přearanžovat, nahrát, strávit spoustu času domácí předprodukcí, následně ve studiu.... Vnímám to jako každé jiné album - pro mě to má formát plnohodnotného alba, protože jsem se na něm nadřel úplně stejně jako na všech předchozích albech. To, že tam není očividný koncept, nebo že je tam cover, či prehistorický demo, vnímám jako sexy matroš, kterej by právě třeba následující desku koncepčně rozbil. 


S tím trochu souvisí i následující otázka. Novinka na mne dělá dojem poměrně nesourodého díla, kde stojí každá skladba sama za sebe a hned několik má na to, obhájit se i coby singl. Výraznou melodikou, chytlavostí a celkově posluchačskou vstřícností. Chtěli jste v prvé řadě nahrát přístupné album?


Jsi docela bystrej. Prvořadě mi šlo o přístupnost a záběr na první poslech. „Absolutno“ nepochybně působí nesourodě, protože takové mělo být. Každá píseň na sebe měla upozornit a pokud možno jinak. Měli jsme v zásobě ještě asi čtyři skladby, ale pokud bychom je použili na „Absolutnu“, vytvořili bychom jen další „Poupě“. Melodičnost, texty, stále více umírněnějších pasáží, to je to, co jsme chtěli. S příchodem nového bubeníka Čepy se nám otevřelo i mnoho dalších možností. Také bych ještě zmínil Chymusův zpěv. Tady vidím asi největší změnu. Co se ještě na Poupěti nepodařilo rozvinout, tak zde vykvetlo podle mě do krásy.


Ve skladbě „Továrny na absolutno“ pěvecky hostuje Bára Basiková. Jak vůbec došlo k navázání této spolupráce? Jak jste s výsledkem spokojeni? Přeci jen se skladba od vaší běžné produkce dost liší.


A čím se liší? Když jsem ji složil, tak působila stejným dojmem jako skladby z Zoiglu nebo Trapisty. Možná mi chybí odstup, ale myslím, že výrazný a charakteristický vokál ti dosti změní náladu skladby a posune ji tam, kam ti mozek řekne dle zařazení zpěváka. Nejsem si jist, ale dal bych do placu archív Westvleterenu, že pokud by Michal David nazpíval skladbu nějaké deathmetalové skupiny, tak by to zkrátka znělo jako sračka od MD a ne jako dotyčná kapela. Ale zpět k Báře. Potkali jsme se v září 2022, probírali všechno možné a domlouvali se na možnostech spolupráce a v lednu 2023 jsme skladbu natočili. Dopadla jak dopadla, ale domnívám se, že se nemusíme úplně stydět. Na jaře jsme natočili videoklip a na podzim nás čekají koncerty. Bylo velice složité všechno naplánovat a mnohdy to nebylo snadné. Hovoříme o opravdu vytížené profesionální zpěvačce nepopíratelných kvalit. To, co se podařilo uskutečnit, je opravdu spousta práce, která chtěla dosti času a trpělivosti. Jsem nadšenej, že se to vlastně povedlo. Vem si, že obyčejnej trouba kdesi z Moravy se prohání s BB po hospodách. Vždyť ona točila s Pavlíčkem či Němcem.



V tomto bodě to vezmu z druhé strany a dám zde vzniknout okénku s třemi otázkami na Báru Basikovou: Co bylo rozhodující jít do spolupráce s metalovou kapelou tohoto typu? Tedy charakterizovanou drsnými harsh vokály, mužským osazenstvem z Moravy, spoustou piva a konečně hudbou, která doposud nebyla úplně pro každého. Proč zrovna PAČESS?


Rozhodující byla muzika, text, originalita a kvalita. Já dostávám čas od času nejrůznější nabídky spolupráce nebo hostování, a pokud mě projekt inspiruje nebo pozitivně osloví, jdu do toho, a tohle je ten případ. PAČESS je skvělá záležitost, a jsem ráda za ten výlet do jiných sfér. A protože se v rockové hudbě pohybuju od svých devatenácti let, jsem zvyklá na všechno. Na chlapy muzikanty, řežby kytar a řvaní, na hektolitry piva, zakouřený hospody a hudební kluby.


Jak jste si spolupráci užila a co nejpozitivnějšího vám tohle hudební setkání přineslo?


Užívám si ji a těší mě. Kluci jsou hrozně fajn, jednak výborní hudebníci, ale hlavně bezva lidi, takže mě tohle všechno hodně obohatilo jak lidsky, tak hudebně. Děkuju jim, že si mě našli.


Můžeme čekat ještě nějaké pokračování?


Asi jo. Už teď cítím, že by byla škoda nepokračovat, neudělat ještě něco. Vím, že zažívám zase jednu mimořádnou etapu své kariéry, a že se mi po  ní bude jednou hodně stejskat...




Má hlavní myšlenka skladby „Továrny na absolutno“, ta co se dotýká nadprodukce i třeba v rámci výroby piva, co do činění s dílem Karla Čapka? Přeci jen i obal desky působí dosti čapkovsky.


Ano, idea přetransformování Čapkova díla hrála důležitou roli. Obal jsme tomu přizpůsobili. I to, že za skladbami či názvem alba jsou tečky. V knize se hovoří o Absolutnu, které je odpadním produktem karburátorů, které zamořují svět. Celá idea naší úpravy není zase nepochopitelná a přiznám, že ani kdoví jak hloubavá. Každopádně se nabízelo přemýšlet o současné situaci na pivním trhu u nás, kterou poměrně sleduji a nejen pasivně.


Přejděme na chvíli tedy k pivu. Je dle tebe malých pivovarů v Čechách až moc? Kolik procent z jejich celkového počtu považuješ za kvalitních?


Bývalý prezident ČMSMP Jan Šuráň predikoval až tisíc pivovarů na našem území. Možná to bylo reálné, ale tenhle boom zarazila samozřejmě vlna Covidu a následná opatření a nejistota nejen v segmentu gastro trhu. Myslím, že malých restauračních pivovarů by mohlo být klidně i více a domnívám se, že by se při troše umu a štěstí dokázali bez problému důstojně uživit. Co mě rmoutí je zavírání menších průmyslových pivovarů. Ty zcela nepochybně hubí kapitál gigantických zahraničních korporátů, tvářících se jako české zlato! Díky tomu, že sedím v několika degustačních komisích na degustačních soutěžích, tak můžu alespoň za sebe říct, že v posledních letech je kvalita piv, a to nejen z minipivovarů u nás, velice dobrá! Mám mnohdy radost z toho, jaké vzorky se dostávají do soutěží. Je to určitě na dobré cestě!



Song „33“ platí za dobrou blackovou vypalovačku, vedenou ve svižném tempu a správně jedovatou. Co o této skladbě můžeš prozradit?


Je to sypačka, která na závěr vyroste v hezkej motiv inspirovaný BLACK SABBATH, aby se změnil v typickou heavy Panychidu. Jedovatá rozhodně není. Naopak je to bohumilá píseň popisující mojí první zkušenost s produktem z n.p. Budějovický Budvar v době, když ještě nebyl běžně dostupný v obchodní síti. Ten zážitek byl natolik silný, že jsem ho chtěl popsat veřejnosti.


Proč si tedy milovník piva z malých pivovarů vybere za námět skladby zrovna produkt velkého národního podniku z Českých Budějovic a navíc v textu haní význačnější a hlavně pitelnější konkurenci? Každý Plzeňááák přeci ví, že správné pivo chutná jako Urquell, ne jako Budvar.


Milovník piva z malých pivovarů si píše skladby, o čem se mu zamane, a taky dost možná disponuje mozkem a ten mu dovolí udělat si vlastní názor! Jo a taky má v ústech jazyk, který ho zase ubezpečí o tom, co je dobré a za něco stojí. Navíc ten jazyk a mozek je více než deset let pravidelně senzoricky cvičen a od toho lze usoudit, že by mohl i poznat kvalitní pivo, ať je odkudkoliv. Že tenhle milovník někoho haní? Kdes na tom byl? A že význačnější a hlavně pitelnější konkurenci? To je dost úsměvné. Pivní marketing je mocný a zcela jednoznačně ovlivňuje chování trhu, u mě je to ovšem trošku jinak. Na mě podobné kejkle úplně neplatí a ty mýty mě často nechávají chladným. Co ví každý Plzeňák je mi lhostejné. Já jen k tomu můžu říct, že jsem to výstižně popsal v písni Butan 2,3- dion z minulého alba. Víš, co je ale nejdůležitější? Právě ty debaty o tom. Vždyť to je přesně ono. Pivo nutí přemýšlet, diskutovat, navíc může být zážitek a to pro každého jiný a o jiné intenzitě, vždyť to je krása.


Můžeš přiblížit téma vaší skladby „Borowiec“ a proč právě tento pán coby hlavní hrdina? Co by asi autor sloganu „Pivo jako zážitek“ řekl na verzi někoho, kdo tvrdí, že „Dobré pivo je takové, kterého bez negativních následků člověk dokáže za co nejkratší dobu vypít co nejvíc“?


Téma skladby „Borowiec“ je prosté. Popisuje můj vztah k dotyčnému. Pavel byl pro mě opravdová osobnost. Ne každý tento názor sdílí a mnohdy s ním bylo těžké pořízení, ale dost určitě jeho práce bořila mnoho hranic na české (a nejen české) pivní scéně. Uměl vidět za roh, měl názor, také napito, nacestováno, viděl, znal, přemýšlel, bojoval........Měl jsem tu možnost se od něj něčemu naučit a snad se to podařilo. Nesouhlasím se vším co řekl či udělal, ale každopádně k němu chovám respekt. Často si jeho krédo půjčuji a používám ho, kde se dá! Dává mi totiž smysl. Škoda, že si tuhle písničku nestihl poslechnout. Jeho manželka mi nedávno napsala pár hezkých vět, které jsem upřímně obrečel! No a ten dotaz o vypitém množství by podle mě přešel s nonšalantností jemu vlastní a stroze by okomentoval ubohost podobného příspěvku ve vší slušnosti s poselstvím pravého ambasadora. 


Na albu považuji za přednost rovněž také propracovanou instrumentální složku. V rámci „Borowiec“ třeba vynikne výtečná kytarová práce, všechny ty nosné vyhrávky a sóla, snažili jste se o vlastní pojetí čehosi, co by se blížilo rukopisu IRON MAIDEN?


Jsme rádi, že to posluchač vnímá. Zde se hodí zmínit kytaristu Jakuba. Jeho prsty tančící po hmatníku rozněžní nejednoho tvrďáka. Je králem království melancholických melodií a dost na tom maká. Ve skladbách PAČESS šlo vždy o melodii a výraz a s jeho příchodem se povedlo to posunout dál. Jeho možnosti a kytarová práce je vskutku bohatší oproti té mé. Umí se skvěle přizpůsobit a pochopit, co je důležité ve skladbě říci. Pokud v této souvislosti zazní slovo rukopis, vnímám to jako úspěch a jistou satisfakci a mám radost a určitě i celá kapela.



Proč jste se rozhodli o zpracování skladby od francouzské zpěvačky ZAZ? Přeci jen jde o rozdílný hudební svět.


Protože ta skladba je skvělá! Mám rád alba ZAZ a konkrétně tahle skladba má naprosto hitový potenciál a já v tom slyším prostě zajímavou melodickou a klidně i metalovou atmosféru. ZAZ je fantastická zpěvačka a muzikantka, nebylo snadné si z touto skladbou zahrávat. Byť se to zdá jako pár akordů, tak přiznám, že nám to dalo zabrat. No a ta francouzština, to je mazec. Chymus zde proklínal úplně všechno a všechny, ale popasoval se s tím podle mě dosti bravurně. 


Jaké máte ambice stran vaší hudby do budoucna? Chystáte nějaké akce na podzim?


Rádi bychom, aby naše hudba doputovala k co nejvíce lidem. Aktuálně se snažíme nejen s Bárou aktivně propagovat Absolutno, jak jen to jde. Kromě křtu, tiskové konference, navštěvujeme rádia, odpovídáme do různých médií a periodik, samozřejmě UG ziny a v neposlední řadě jsou zde i dva zcela ojedinělé koncerty v Praze a Brně. Kromě setu kapely PAČESS s programem Absolutno jsme s Bárou připravili skladby z jejího repertoáru a naši společnou skladbu „Továrny na absolutno“. Báře metal sluší a neskutečně nás nakopává. Je skvělá!


25.09.2023Diskuse (2)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Pekárek
26.09.2023 21:45

Připojuji se. Díky!

 

miki
25.09.2023 11:47

Výživny a zaujímavý rozhovor.Díky