PERSEUS - V spletitých labyrintech bytí (rozhovor)
Olomoučtí power-metalisté PERSEUS platí dost možná za mezigenerační band. Vedeni zpěvákem Miroslavem Spilkou, patří dnes k čelním představitelům svého stylového ranku u nás, jakkoliv zpočátku neměli nic jisté. Výsledek jejich aktuálního snažení a usilovné práce se odrazil do podoby ambiciózního nového materiálu, při jehož poslechu se člověk neubrání pocitu, jakoby putoval přeplněnou metropolí napříč věky a nechával se ovívat celou řadou lidských příběhů a situací. Okolnosti vzniku moderně a zajímavě znějícího alba nám v krátkosti osvětlil kytarista kapely Hans Krmi.
Vaše kapela PERSEUS má na svém kontě třetí řadovou desku „Mor“, můžeš nějak přiblížit okolnosti jejího vzniku? Přeci jen jste spoustu let žádné album nenahráli. Odráží se třeba její název a obsah od celospolečensky poměrně komplikovaného období posledních let?
Materiál na novou desku jsme začali vlastně psát už v roce 2016 a tak nějak tomu nechávali volný průběh. Různé personální rošády nás pak ještě všelijak přibržďovaly společně s tím, co se nadrobilo v našich běžných životech. Pokud mne ale paměť neklame, tak poslední píseň i s textem byla hotová už ke konci roku 2018.
Ať už tomu pak chtěl osud nebo Mirkova prozřetelnost, odraz komplikované doby se v textech promítnul. Mirek navíc píše v jinotajích a řekl bych, že texty získávaly s tím, jak se vinul čas, určitý přesah. Aspoň já si to tak vykládám. Koneckonců to hezké na textech je, že si v nich každý může číst trochu jinak.
Mohl bys desku „Mor“ srovnat s vaší starší tvorbou? Můžeš nastínit nejmarkantnější rozdíly a také popsat silné stránky nového alba?
Předchozí počiny nesly z většiny Mirkovi skladby, ale na desce „Mor“ se nás autorsky podílelo už celkem pět. Myslím, že to tam je i docela cítit. Mirek umí psát skvělé písničky, ale tady nám nechal volnou ruku a my skládali podle toho, co do sebe kdo stylově nasál a co ho bavilo.
Já jsem potom průběžně ve svém „domácím studiu“ dodělával všemožné aranže a vylepšení. To je věc, která mě hodně baví a nezřídka se to protáhlo až do brzkých ranních hodin. Čas nás nijak netlačil, takže jsem se s tím mohl mazlit, jak se mi zachtělo. Možnost dát si s tím práci a nespěchat hodnotím jako velké plus.
Poslední rozdíl pak je, že jsme se rozhodli pro finální zvukové zpracování oslovit nějaké zvučné jméno ze zahraničí, což se povedlo a řekl bych, že se to podepsalo na celkové hutnosti nahrávky.
Můžeš o novince říci, že se jedná o koncepční album? Je nějaký spojující prvek mezi songy obsaženými na „Mor“? Ptám se, protože mě připadá, že se deska odvíjí hladce jako příběh, nicméně v lyrické složce jsem nějakou spojitost mezi songy nezaznamenal. Co bylo inspirací k těmto aktuálním textům?
Koncepční album to není. Mirek čerpá inspiraci z různých historických i smyšlených příběhů, ale i z toho, co se děje ve světě kolem nás. Já si myslím, že určitý spojující lyrický prvek tam ale je. A tím je život a smrt...
Máte na albu nějaké své favority? Které skladby můžete sami považovat za nejvíce reprezentativní?
Řekl bych, že každý z kapely tam má své favority a ty se v průběhu času mění. Chvíli se ti líbí jedna, pak ji vystřídá jiná. Když pak vidíš, že fanoušci na koncertě dobře reagují na tu, která tě vlastně až tak nebavila, tak se to zase může otočit a najednou to dostane svoje kouzlo. Čili těžko se to takhle dá říct.
Myslím, že to album se bude líbit lidem, kteří mají rádi češtinu v metalu, melodie, kytarové vyhrávky a osobitost zpěvu. Devět skladeb není zase tak moc, takže nebudu vyzdvihovat pár skladeb a řeknu: zkuste ho celé, rozhodně je tam co objevovat.
Co mě na novince upoutalo, byl její symfo-speedmetalový naturel a kvalitní moderní a plný zvuk. Kde deska vznikala? Měli jste dopředu danou představu o jejím vyznění? Materiál byl masterován u Jense Bogrena, jak k této spolupráci došlo a co o ní můžeš prozradit?
Náběry hlavních zpěvů a bicích se dělaly u Davida Spilky, Mirkova syna, v jeho DS Studiu. Kytary, baskytary a různá aranžmá pak u mě doma. Od začátku jsme se chtěli pokusit udělat zvuk co nejvíce velkolepý a přišlo nám, že nejlepší volbu najdeme někde za hranicemi. Rozhodnutí pak padlo právě na legendu metalové hudby Jense Bogrena a jeho Fascination Street Studios ve Švédsku, kde vznikaly desky kapel jako jsou KREATOR, POWERWOLF, DRAGONFORCE, MOONSPELL, ARCH ENEMY a spousty dalších.
Moderní technologie i se všemi svými negativními vlivy, které společnost teprve objevuje, přinášejí jednu nespornou výhodu: Nikdo není daleko. Takže stačilo studio oslovit a pak už se jen domluvit na detailech spolupráce a zaslat potřebná data. Myslím, že jsme měli docela štěstí, že na nás měli čas, protože celý jejich team je dost vytížený. I tam pak byly různé prodlevy, než se nám to podařilo dotáhnout do konce. Jejich profesionalita byla ale samozřejmě na vysoké úrovni a zároveň to bylo všechno takové neformální a kamarádské.
Dostali jsme od každé skladby pár mixů, doladily se detaily a bylo hotovo. Trochu jsem se bál, že pro ně možná nebude naše tvorba dostatečně zajímavá, ale k mému překvapení reagovali velice pozitivně a dost si celý náš počin pochvalovali. To pro nás bylo velké uznání.
Sledujete aktuální dění na metalové scéně? Předpokládám, že v takto početné kapele může mít každý trochu jiný vkus. Co vás třeba v poslední době zaujalo, ať už v tuzemsku nebo v zahraniční?
Je to přesně jak říkáš: Každý z nás sleduje trochu něco jiného. Ale v zásadě se dá říct, že ano.
Mně osobně třeba na naší scéně už léta baví kapely EAGLEHEART a FLOWERWHILE z Brna a v poslední době mně také hodně zaujala symphonic-metalová SURMA se zpěvačkou Viktorii Surmovou. Řekl bych, že mají namířeno hodně vysoko. A taky bych rád určitě zmínil naše souputníky a kamarády z kapel SALAMANDRA, RIMORTIS a METAL FACTORY, kteří všichni také nedávno vydali parádní nová alba.
Působíte na mne jako kapela více generací, v níž se nachází frontman, který je o řadu let starší než někteří jeho spoluhráči, byl právě moderně stylizovaný melodický metal jedinou volbou pro presentaci kapely PERSEUS? Jak dalece vám to při tvorbě materiálu spolu funguje?
Je to jak říkáš. Věkové rozdíly tam jsou. Až nebudeme my cucáci Mirovi stačit, bude to po nás muset někdo převzít. Alkohol a večírky si vybírají krutou daň.:-)
My jsme nad tím takhle nikdy nepřemýšleli. Prostě to tak vyplynulo. Velká změna asi byla výměna šestistrunných kytar za sedmistrunné, což jsem trochu zpískal asi já. Klukům se nechtělo podlaďovat a tak to byla jediná možnost, jak do naší muziky dostat nějaké ty hnědé tóny. Myslím, že se to pak podepsalo na celkovém zvuku a dostalo to tam trochu toho „moderna“.
Funguje nám to skvěle. Navzájem si skladatelsky důvěřujeme a jsme i docela otevření, takže nic není problém vyzkoušet. Nějakým rozepřím se sice nevyhneš, ale už se mockrát ukázalo, že je to nakonec ku prospěchu věci.
Co mě na novince upoutalo, byl právě poměrně netradičně pojatý zpěv Miroslava Spilky, který kontrastoval k dravé instrumentaci. Ve výsledku to však skladbám dle mého spíše prospělo a ty nespadly do šablonovitého pojetí melodického metalu. Jak dalece o hudebním stylu prezentace dopředu přemýšlíte? Ptám se, protože právě váš frontman budí spíše dojem rockera než nějakého moderního metalisty?
Mirek začínal už v 80. letech na docela jiném pojetí metalu, než co hrajeme dnes spolu. Tím jak se měnily lidi kolem něj, měnil se i styl hudby až to vytvořilo tento poměrně asi netradiční mix. Jako se vším to prostě necháváme volně dýchat a řešíme to jen v rámci: Líbí se nám to, nelíbí se nám to.
Kde budete přes léto koncertovat? Kam za kapelou PERSEUS mohou fanoušci přijít?
Z potvrzených můžu říct zatím Rot Kart Fest ve Velkých Losinách 27.května, v Poděbradech v areálu Na Soutoku vystoupíme 17.června, Citellus Metal Rock Fest v Sobůlkách 18.června, Pivní slavnosti ve Věrovanech (poblíž Olomouce) 2.července, na Masters Of Rock ve Vizovicích 7.července a na rockovém festivalu v Mrsklesích 23.července.
Spodní dvě fotografie převzaty ze serveru Rocksound.
24.05.2022 | Diskuse (0) | Stray janpibal@crazydiamond.cz |