Boomer Space

REKAPITULACE 2013 - TOP ALBA

Aneb, co nás letos z té obrovské hromady rockových či metalových nahrávek zaujalo nejvíce. Zde jsou tedy bez většího zdržování a okecávání naše seznámky, tak si to koukejte pěkně se zájmem přelouskat... my zatím budeme doufat, že sem budete rádi chodit i po Novém roce.



Stray - TOP 20 (uvedeno podle abecedy, bez pořadí, ovšem s vyjímkou nejlepších čtyř alb, jejichž pozice je označena v závorce za názvem alba).


ALICE IN CHAINS – The Devil Put Dinosaurs Here

Tíživé, hutné, ponuré a zároveň logicky bezhitové rockové album, které bylo po čtyřleté pauze utvořeno zcela v souladu s bájemi opředenou historií této kapely. Legenda žije dál… (80%)

 

ALTER BRIDGE – Fortress

Je již velmi málo kapel, které dokáží ctít hard rockovou tradici, zachovat klasické žánrové atributy a do toho narvat moderní feeling a zvuk, co bortí vše okolo silou rozjetého parního válce.Výjimečné album. (80%)

 

ARCTIC MONKEYS – AM

Nejdospělejší, nejameričtější, nejcoolovější věc, co kdy tihle britští floutci napsali. Plné pouštního písku, benzínu a skvělých retro písní. (80%)

 

DAVID BOWIE – The Next Day  (4.místo)

Na „génia změn“ vcelku mírná a neprogresivní věc, ovšem její melancholický ráz a celkové zaměření na dobře poslouchatelné písně nakonec boduje. Dle mého jedna z úplně nejlepších věcí, jakou dlouho pauzírující hudebník napsal od začátku osmdesátých let. (90%)

 

CARCASS – Surgical Steel

Přesně nějak takhle si představuji smysluplný návrat ke všemu, co před dvěma dekádami udělalo CARCASS. Konglomerát všeho základního z jejich metalové etapy. Velmi nápadný rekapitulační ráz. Naprostá bomba se nekoná, dobré album však zcela jistě. (80%)


 

DARKANE – Sinister Supremacy

Potěšitelný návrat borců z řad göteborského neo-thrashingu. Velmi profesionálně zhotovená žánrovka, jdoucí zcela v souladu s dnešní dobou. Zkrátka poctivá palba. (80%)

 

HELLOWEEN – Straight Out Of Hell

Velmi povedená řadovka od králů germánského power metalu. Moderní, různorodé, energické, s celou řadou výtečných melodických hymen a řadou odkazů na slavnou epochu osmdesátých let. Jedna z nejlepších věcí jakou kdy nazpíval Andi Deris. (90%)

 

KORN – The Paradigm Shift

Částečný návrat k hitovému potenciálu zpřed jedenácti let. První věc po návratu kytaristy Heada. Obsahuje pár jednoznačných trháků, ovšem i několik položek do počtu, celkově však stabilní práce pozdních, tak trochu línějších, KORN. Žádný progres se nekoná, ovšem kapelu mám rád, takže... (80%)

 

JAMES LABRIE – Impermanent Resonance

Kdo by to byl řekl, že zpěvák DREAM THEATER bude na své sólové dráze útočit moderní směsí severského neo-thrashe a popově chytlavých momentů? Děje se tak již po druhé s naprostým přehledem. (90%)

 

MONSTER MAGNET – Last Patrol

Velmi sevřená stoner rocková jízda působí jako návrat do zlatých devadesátek, tedy až někam k albům jako „Dopes To Infinity“. Kytarista Ed Mundell sice poprvé schází, ale na desce to znát není. Dave Wyndorf tak na kosmické dráze znovu velí – cílová stanice peklo! (80%)


 

QUEENS OF THE STONE AGE - …Like Clockwork   (1.místo)

Nejintimnější a nejmelancholičtější album Královen je doslova lahůdkovou záležitostí. Velmi pestré, velmi snové, velmi písničkové, a navíc prakticky bez hluchých míst. Deska, která musí uspokojit i ty největší fajnšmekry sbírající rocková alba od šedesátých let. KLASIKA! (90%)

 

QUEENSRŸCHE - Queensrÿche

Překvapivě svěží porce songů korespondujících s pompézní Hard´n´Heavy minulostí této druhdy slavné kapely. I bez Geoffa Tatea se jeho bývalým spoluhráčům podařilo zhotovit dílo, které nepůsobí nikterak křečovitě a je příjemným "retro" výletem do časů hrdinství. Todd LaTorre se s nelehkou úlohou vypořádal se ctí. (90%)


SATYRICON – Satyricon  (3.místo)

Sebejisté otočení kormidlem do sfér přirozeného rockového vyznění. Zapomeňte na dávnou rozběsněnou minulost a dovolte těmto Norům posouvat hranici toho, co lze ještě považovat za black metal. Na jednu stranu krok k pravěkým kořenům stylu, k zjednodušení a přímočarosti, nebo chcete li k rock´n ´rollu, na stranu druhou nadčasové dílo, jež vládne velmi silnou atmosférou. Deska, o které se bude ještě dlouho mluvit jako o té zlomové. (90%)

 

SEPULTURA – The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart

Po letech znovu s Rossem Robinsonem na postu koordinátora a producenta. Thrashové prvky ustupují bytelnému groovu a abstraktním kytarovým zvukům. Bordeloidní masáž, jenž v mnohém navodí vzpomínky na desku „Roots“, její význačnosti se však nepřiblíží. (80%)

 

SODOM – Epitome Of Torture

Poctivé album německých thrash metalových matadorů. Má nejoblíbenější deska SODOM od časů „Agent Orange“, tedy vlastně od doby, kdy jsem se s jejich hudbou seznámil. Každý staromilec musí pomlaskávat. (80%)


 

SOILWORK – The Living Infinite

Nikdy neminou cíl. Dokonce mi připadají čím dál silnější. Se skvělým lídrem v čele diktují, kam se pohne určitá část skandinávské scény. Nová deska je sice sázkou na jistotu, ovšem znovu prvotřídně zpracovanou. (80%)

 

STONE SOUR – House Of Gold And Bones Pt.2

Pokračování loňského konceptu s filosofickým podtextem o smyslu a způsobech bytí. Na americkou kapelu netradiční téma, ovšem STONE SOUR se prostřednictvím těchto skladeb vyhoupli o třídu výše. Moderní rocková deska staví na „power“ vypalovačkách i ponurých baladách. Škoda, že se kapela nedokáže zas až tak přesvědčivě zapsat i naživo. (90%)

 

VOIVOD – Target Earth

Po hrozně dlouhé době dostáváme konečně další z velkých alb VOIVOD. I bez Piggyho je tam vše, co si jen fanoušek kapely, pamatující jejich zlaté období na sklonku osmdesátých let, může přát. Psychotický výlet na území fosforeskujících mutantů jejichž úkol zní jasně – vyhledat a zničit. (90%)


VOLBEAT - Outlaw Gentlemen & Shady Ladies (2.místo)

Tak tohle byla pánové (kdo ví, možná i dámy?) jízda. Takhle nějak měla před lety pokračovat slavná METALLICA, ovšem jen tehdy, kdyby měla koule na to vysrat se definitivně na thrash metal a neváhala by pokračovat jako rocková kapela, a zejména - kdyby na to celé měla nepřeberné množství nápadů a skvělých skladeb (což neměla), přesně takových, jako jsou všechny umístěné zde.(90 %)

 

WARBRINGER – IV: Empires Collapse

Překvapivě pestrá thrashmetalová práce po vzoru stěžejních momentů KREATOR. Od kapely mladé generace jedna z vůbec nejlepších věcí, jaké jsem v daném ranku kdy slyšel. Desce nechybí úderný riffing, školená sóla, ani jistý nádech epična. Příště apokalypsa! (80%)



Subeer - TOP 20 (v pořadí)


1. QUEENS OF THE STONE AGE - …Like Clockwork

Deska s trošku tvrdší skořápkou, čím více do ní pronikáte, tím více zjišťujete, že se její krásy nemůžete nikdy přejíst a právě tento faktor jí dělá vítěznou.


2. VOIVOD - Target Earth

Opět nadčasové album, úžasně usazené nové sestavy. Piggy si musí v nebíčku spokojeně broukat.


3. PLACEBO – Loud Like Love

Z letošních rutinních desek je tato ta nerutinovanější, presto mě naprosto dostala.


4. CARCASS – Surgical Steel

Comeback roku, řízné, ale i dostatečně návykové album s lahůdkovými kytarami.



5. STEVEN WILSON – The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)

Bez diskuze, progové album roku!


6. NICK CAVE AND THE BAD SEEDS – Push The Sky Away

Úžasná kolekce odzbrojujících písní v totálním podání principála Cavea.


7. LEPROUS - Coal

Zajímavě podaná deska kapely, která nechce stát na místě.


8. AUDREY HORNE – Youngblood

Bezstarostná rocková jízda s vynikajícími písněmi


9. WHITE LIES – Big TV

Překvapení roku, tohle se opravdu povedlo, skvělý opus plný fantastických retro melodií.



10. SIGUR RÓS - Kveikur

Naprostá postrocková harmonie, stačí už jen relaxovat.


11. THE NATIONAL - Trouble Will Find Me

Výborné indie rockové album naplněné nádherně dospělými písněmi.


12. DEEP PURPLE - Now What ?!

Legenda se letos vytáhla, takto si nějak představuji podzim hudebního života.


13. VOLBEAT - Outlaw Gentlemen & Shady Ladies

Jasně nejlepší album těchto dánských kraleviců „mix and rollu“.


14. MONSTER MAGNET - Last Patrol

Dave a družina opět napínají space rockový prostředníček na maximum.


15. SUFFOCATION - Pinnacle Of Bedlam

Death metalová legenda v naprosto brutální pohodě.



16. IMMOLATION – Kingdom Of Conspiracy

Apokalyptici opět snesli značně hustá až blacková mračna.


17. INSANIA - Zapal Dům Pořaz Strom

Brněnská crossoverová jízda par excellence s řádně jedovatými texty.


18. MALIGNANT TUMOUR – Overdose & Overdrive

Crust ‘n’ rollostravaci si jdou za svým a znějí čím dál tím lépe. Správně synci!


19. CHELSEA WOLFE – Pain Is Beauty

Objev roku! Pokud bych tuhle desku objevil dříve, tak by určitě byla v žebříčku výše. Teď se zatím kochám.


20. KILLSWITCH ENGAGE – Disarm The Descent

Tohle album není ničím až tak překvapivé, ale chce se opravdu poslouchat a o tom to je.



09.12.2013Diskuse (0)Stray

 

 

 

 

TOPlist