THEM! - Ferda mravenec by se asi divil
Milí filmoví fandové! Možná vás maminka jako malá dítka učila notoricky známou říkanku „Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora.“. Vsadím se, že tuto nevinně milou básničku si děti v oblasti Nového Mexika na jihu Spojených států určitě nezpívali, protože tam …. ano …. MRAVENCI ŽRALI LIDI!! Aspoň tak o tom vypráví dnes již kultovní sci-fi snímek z roku 1954 s názvem THEM!. Nebyl první svého druhu, ale je dodnes tím nejznámějším. Pojďme si ho přiblížit.
V 50.letech v amerických kinech vládly dva filmové žánry – po megaúspěchu biblického Desatero přikázání se roztrhl pytel s tzv. „sandálovými filmy“, tedy snímky z dob starověkého Řecka a Říma. V těsném závěsu pak plnily kina sci-fi filmy nejrůznějších rozpočtů, od opravdu velmi levných, okrajových, až po velkostudiové projekty. Jenom od začátku 50.let po polovinu 60.let, tedy v období tzv. Zlatého věku, vzniklo v Hollywoodu na 290 takových scifíček. A doba jim přála. Bylo tu hmatatelné vzrušení společnosti z případného kontaktu s mimozemskými civilizacemi, takže kina byla plná marťanů, venušanů a podobné mimozemské „havěti“, doba „mccarthismu“ zas nahrávala obavám z infiltrace nepřátelských cizích sil, takže mnohé snímky vyprávěly o plíživém neviditelném vetření se ufounů do americké společnosti, kterou zevnitř nahlodávaly. A pak tu byla zmutovaná obří zvířata a to vinou následků jaderných testů kdesi v pouštích Nového Mexika a Texasu.
8 let po prvním jaderném zkušebním výbuchu přišel do kin The Beast From 20.000 Fathoms (1953), který kalkuloval s myšlenkou, že jaderný testovací výbuch zbytkovou radiací zmutoval obyčejného ještěra do obřích rozměrů a ten se vydal na svou cestu zkázy a pustošení. Tenhle film byl skutečně průkopník a nastolil vzorce pro další následovníky. Byl tu výstřední vědec a jeho sličná dcera, taktéž vědkyně, nebo aspoň asistentka, bez jejichž znalostí by lidstvo zahynulo. Byl tu hrdinný policista, či agent FBI, nebo člen domobrany, do kterého se dcera vědkyně obvykle zamilovala ….. a pak tu bylo to monstrum. Napřed představeno náznaky a posléze zhruba v polovině stopáže ukázáno v celé svoji kráse a film gradoval závěrečným pustošením nějaké metropole, kde monstru byl zatrhnut tipec. Tenhle vzorec se omílal v drtivé většině filmových následovníků, s malými, či většími nuancemi. A to nejenom v Hollywoodu, ale třeba i v britských filmových studiích, nebo v Japonsku, kde jejich Godzilla vlastně vyprávěla o tom samém.
Obří popularitu žánru zmutovaných bestií však přinesl až rok následující, s filmem THEM!, který nás zajímá. Zatímco drtivou většinu příbuzných snímků té doby dnes již ohlodal čas, Them! dodnes stojí se vztyčenou hlavou, a to díky inteligentnímu scénáři a způsobu, jak šponuje napětí. Odehrává se v pouštích Nového Mexika, v oblasti White Sands, kde v roce 1945 proběhl úplně první test atomové bomby. S tímhle předpokladem film pracuje, protože díky tomuto testu a jeho následné radiaci mohli zmutovat mravenci do třímetrových těl, která si pochutnávala na lidech. Ale to zatím nevidíme. Hned na začátku tu máme holčičku v katatonickém stavu, kterou policisté najdou kdesi v poušti. Je v šoku, nemluví a jenom vytřeštěně kouká před sebe. Máme tu zničený karavan, který patřil rodičům holčičky, s dírou na boku, jako by se do něj zakousl nějaký obr. Máme tu nedaleký zdemolovaný obchod se smíšeným zbožím, zmizelou obsluhu a záhada je na světě. Jediným vodítkem jsou obří stopy v písku a blátě po nějakém velkém tvorovi. Režisér Gordon Douglas příjemně napíná náznaky a vytváří krásně záhadnou, hororovou atmosféru. Monstra až do nějaké 30. minuty vůbec neukáže, neví se, kdo za tím vším stojí a mlží i entomolog Dr. Medford se svoji dcerou, kteří zatím přijíždějí na pozvání, aby zmapovali situaci. Zhruba po půlhodině stopáže je jasno – dojde k přestřelce s obřími mravenci, je nalezeno jejich hnízdo (několikametrová vyvýšená díra v zemi), ke slovu přijdou bazuky, kyanidový plyn, plamenomety a po zjištění, že z hnízda již dříve odletěly mravenčí matky, děj se přesouvá do Los Angeles, aby tam došlo v podzemní kanalizaci k finálnímu střetu.
První, co divákovo oko zaujme, je poctivé využití exteriérů. Pouštní reálie jsou působivé, včetně měnícího se počasí a zvířeného písku, krásně to vypadá na oko. Trikově je film střídmý, a to je dobře. Nesetkáte se zde s nablblými zadními projekcemi s živými mravenci, jak bylo v nízkorozpočtových snímcích té doby zvykem, ale s krásnými animatrickými modely v nadživotní velikosti. Samozřejmě, že bráno dnešním okem, je nutno nahlížet na mravenčí modely s nadhledem, ale zkuste si přečíst pár ohlasů na IMDB, kde se lidé svěřují, jak je to tehdy vyděsilo a např. scéna, kdy mravenec vyplivne žebra zabitého policisty, byla pro pamětníky noční můrou. Nadhled tu je skutečně potřeba, protože brát to do důsledků, obří mravenci by byli pro let příliš těžcí, se svými malými křidélky by se vůbec neodlepili ze země. Ale všudypřítomný vědecký žargon Dr. Medforda a jeho dcery v divákovi vytváří krásnou iluzi, že je něco takového možné. Vůbec postava Dr. Medforda je takovou alfou a omegou celého filmu, protože skrze ni Douglas propašoval do příběhu i trochu humoru, to když ve scéně komunikace prostřednictvím vysílačky není Medford schopen pochopit význam slova „přepínám“.
Po přesunu do Los Angeles tempo filmu trochu opadne, dokonce je tu zhruba půlhodinová pasáž, která nic nepřipomíná, že sledujte monster horor, ale spíše takovou decentně pojatou detektivku, kde je hodně výslechů svědků a pátrá se, kam mohli obří mravenci přiletět a kde se schovali. To je moje jediná výtka, prvních 50.minut vás režisér namlsá obrazovými vjemy, téměř až hororovými výjevy, a pak zatáhne za ruční brzdu, kdy až téměř dokumentárním pojetím přibližuje práci detektivů, což pro některé namlsané diváky prostě nemusí být dost zajímavé. Oproti žánrově spřízněným filmům ale musím kvitovat, že tu nejde o nabubřelé, velikášské ohrožení celého lidstva (i když Dr. Medford takové kecy o biblické zkáze ze sebe vypouští), spíše ta hrozba má lokální dosah - hnízdo mravenců je ukryto v kanalizacích L.A., a prostě jsem neměl ten dojem, že by to nějak ohrožovalo lidstvo globálně, což pro mě film činilo osvěžujícím dojmem. Přeci jenom těch globálních hrozeb jsem už nějak přejeden, tady dojde jenom k vyhlášení stanného práva v L.A., a to je z hlediska celého světa brnkačka :o) Na konci dojde k závěrečné řežbě, kdy se to griluje plamenomety jedna báseň a vám je jasný, proč tenhle film zmiňoval James Cameron jako jeden z přiznaných inspiračních zdrojů pro své Vetřelce. Ani závěrečná proti-atomová agitka nechybí a Them! je vlastně úplně prvním filmem, kde takto zazní, to když Dr. Medford pronese „S vynálezem atomových bomb otevřel člověk dveře novému světu. A nikdo neví, co nás v tom novém světě čeká.“
Zatímco spousta jiným scifíček ze Zlatého věku 50.let se dnes dočká vysílání na amerických TV stanicích jenom v rámci půlnočních sci-fi maratonů, případně mají to štěstí, že je nějaká obskurní společnost vydá na dévédéčku, či blu-ray, tak THEM! má i dnes to privilegium, že je promítáno v hlavním vysílacím čase a těch jeho DVD/blu-ray edic je nepočítaně. Vždyť i u nás bylo možno kdysi dávno sehnat zahraniční DVD s českými titulky, sám jsem jeho hrdým vlastníkem, ale případné zájemci zklamu – dnes je již prakticky nesehnatelné. U nás opravdu ne, ale v cizině to je jiná písnička. Škoda, že filmy Zlatého věku naše distribuční společnosti ignorantsky obcházejí, tenhle kinematografický fenomén by si u nás zasloužil větší publicitu. Doposud vím pouze o čtyřech filmech z té doby, které vyšly v cizině s českou jazykovou podporou – mimo již zmíněné THEM! to je ještě Tarantula! (1955), The Incredible Shrinking Man (1957), o kterém jsem již zde zhruba před půl rokem psal, Netvor z Černé laguny (1954), a pak It Came From Outer Space (1953). Zajímavé je, že všechny čtyři jsou od stejného režiséra, asi nejvýznačnějšího tvůrce Zlatého věku, Jacka Arnolda. Případným zájemcům mohu poslat obal přesně té edice, kde jsou české titulky, aby na Amazonu, či eBay nešáhli vedle. A tady bych měl případnou prosbu – kdybyste věděli o nějaké další blu-ray/DVD edici sci-fi kousků té doby, která má českou podporu, napište mi prosím sem do diskuze.
Takže filmu a půvabných scifíčkům Zlatého věku zdar a zase někdy příště!
Hodnocení: 80%
17.06.2019 | Diskuse (2) | Lima fulci@seznam.cz |
down | 17.06.2019 11:53 |
Tak jestli je to klasika, musím to vidět :) S mravenci jsem viděl asi jen tu blbinu "Mravenčí teror". |
Fenris 13 | 17.06.2019 07:24 |
Tak tohle byla krása! Po všech těch úchyláckých vyvražďovačkách takováto parádní recenze na klasiku příšerkových filmů. Bravo, děkuji a víc, víc! :-) |