VIDEO REACTOR - Nerozsvícené hvězdy hair-metalu - třetí třetina - (12.)
A zde je poslední díl video procházek po neopěvovaných partičkách hair-metalového hnutí z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Poslední devítka kapel, jejichž nahrávky jsou, dle mého, součástí sbírek pouze opravdových žánrových sběratelů, znalců s patřičným rozhledem a taktéž vyšší schopností ponoru. Jo...proč ne, tak nějak by se to také dalo uvést (Stray).
OUTLAW BLOOD
Věhlasný producent Marti Fredriksen tehdy ještě jako neznámý klučina u kytary plnící si svůj americký sen o tom být rockovou star. Už tehdy uměl napsat dobrou písničku. Jde o nadprůměrné album s několika skvělými okamžiky. Za poslech určitě stojí. No, nakonec to vzal z druhé strany, ale i to se počítá. Jediná deska u ATCO. A to si představte, že jeden věhlasný - možná nejvěhlasnější rock-metalový producent, nás ještě jako člen skupiny čeká u písmene R.
THE POOR
Australsští mladící z Perthu se nemohli hair metalovými hvězdami stát, ani kdyby chtěli. To by museli vydat album o pár let dřív. Jejich jediná deska Who Cares vyšla až roku 1994 pod Sony a je plná našlapaného, tvrdýma riffama tlačeného rokenrolu. Jistá inspirace by se dala najít v příjmení bubeníka, jmenuje se James Young a je to synovec Anguse z AC/DC. Když teď o tom přemýšlím, tak neznám jedinou australskou hair metalovou kapelu. Zajímavé.
ROXX GANG
Přestože mají na kontě spoustu alb, nikdy nestanuli na vrcholu hair metalového Olympu. Je to s podivem neb debut Things You´ve Never Done Before z roku 1988 pro Virgin America nese znaky toho nejlepší glam metalu. Nepomohly ani pečlivě ošetřené sloky a patřičně nosné refrény v nablýskané produkci Beau Hilla. Možná to bude tím, že je v redakci Kerrangu neměli rádi...ale vůbec!
ROCKHEAD
Roku 1991 už byl producent Bob Rock zavedený a uznávaný kumštýř s nablýskaným portfoliem desek, které se prodávaly po milionech. Překvapivě nepostavil kapelu ze známých tváří, ale sáhnul do domovského Vancouveru a pozval místní muzikanty. O rok později vypouští u Capitol jedinou desku s názvem Rockhead. V jeho vlastní produkci vznikla krásná rocková deska plná stadiónových hymen. Ale nic... Nezafungovalo ani slavné jméno.
SOUTHGANG
Losangeleský kvartet postavený okolo kytaristy a skladatele Butche Walkera. První deska Tained Angel z roku 1991 reflektovala hair metalové dění a v koprodukci Desmonda Childa vzniklo několik písní dle osvědčených stylových postupů. Dvojka Group Therapy (obě Charisma Records) zvážněla a přinesla více muzicírování s příklonem k bluesovým figurám.
SISTER WHISKEY
Dana Strum, basák ze SLAUGHTER je producentsky podepsaný pod touto deskou amerických rednecků. Nahrávka Liquor And Poker vyšla u Warnerů roku 1993 a nereflektovala současné hudební dění kostkovaných košilí, ale šla po stopě hair metalových spolků jižanského zaměření jako THE BLACK CROWES nebo FOUR HORSEMEN. Prostě kouknete na obal a je vám to jasné. Sice to není kytarista válející se na benzínce na kapotě Cadillacu, ale nemá to k tomu daleko.
SALTY DOG
Z manažérské stáje Vicky Hamiltonové na nás vykukuje losangeleský kvartet hrající ten nejsleazovatější sleaze ze všech sleazů. Debut Every Dog Has Its Day (DGC) z 1990 roku je plný syrového rockového materiálu ochotně kopulujícího s prvky blues. Ze všeho nejvíc na vás působí roztěkaný keiferovský projev zpěváka, který má v hlasu neuvěřitelnou tenzi. Nejvíc svůj projev prodává v power baladě Sacrifice Me z konce desky. Tam emoce doslova tečou z reproduktorů. Je to moje oblíbená skladba, při které mi naskakuje husina. Tu si budete muset ale najít sami, protože my jedeme videoklip k první skladbě.
TANGIER
Americká parta z Philadelphie se upsala americkému vydavatelství ATCO Records a zůstaly po ní dvě vynikající desky. Kapela stojící na kytaristovi a výhradnimu autorovi hudby Dougovi Gordonovi. První Four Winds z které je klip je plná amerického blues hard rocku ve stylu GREAT WHITE a přinejmenším se svým slavnějším kolegům vyrovnají. Druhá deska Stranded přinesla změnu zpěváka (Mike LeCompt za Bill Mattsona) a příklon k tvorbě domovsky spřízněných CINDERELLA. Koncem loňského roku tiskem proběhly šeptandy, že Doug Gordon píše nové skladby pro případný reunion. Tak uvidíme.
TATTOO RODEO
WHITE SISTER byla v osmdesátkách velmi úspěšná AOR kapela. Začátkem devadesátých se její tři členové včetně zručného zpěváka Dennise Churchillar Diese rozhodli odejít a pokračovat pod jiným jménem. Najednou byl pryč odér předešlé dekády a hrál se hair metal té nejvyšší kvality. Mám až druhou desku Skin, kde se značně přitvrdí a více akcentují jižanské vlivy. Klip je však z první.
Tak co? Zvládli jste to? Všimli jste si, že ve výběru není ani jedna evropská kapela? Prostě Evropa byla k hair metalu vždycky mnohem rezervovanější. Aspoň mně to tak přijde. A proč koukat na německej basket, když vedla na kanálu běží NBA, že?
10.04.2020 | Diskuse (5) | spajk |
Jirka Čáp | 10.04.2020 12:32 |
Mě jenom Paul Lancia přišel jako mnohem větší peklo než zpěvák z Outlaw Blood. :-) |
Stray | 10.04.2020 12:25 |
No dovolte? |
Jirka Čáp | 10.04.2020 12:10 |
Stray: Jestli chceš pořádnou natřásající se buznu, tak tady. :-D https://www.youtube.com/watch?v=keYNJ4YLd0s |
Jirka Čáp | 10.04.2020 09:29 |
V této třetině už aspoň podle jména znám všechny kapely a většinu jsem slyšel. Tyto tři díly mi co se týče glam/hair/sleaze kapel dost osvěžily paměť a vyskákala mi v hlavě spousta dalších zapomenutých perel. Bude co oživovat. :-) |
Stray | 10.04.2020 08:36 |
Určitě nejsilnější díl z těch tří. Tady jsou dokonce kapely, u kterých mám zájem si třeba někdy poslechnout celé album. Podle jména jsem znal jen ROXX GANG, ale ti mezi mé favority nepatří. Nejlíp se mě jeví SOUTHGANG (kde já jsem ten název už slyšel?) a pak kapela Boba Rocka ROCKHEAD. Špatnej není ani zpěvák z TANGIER a kdybych se nemusel koukat na tu natřásající buznu u OUTLAW BLOOD, pak by mě nevadila ani jejich hudba. O mnoho lepší díl než první dva, tam fakt skoro nic. |